Alopecia Areata – czy można przeszczepić włosy?

Łysienie plackowate (Alopecia areata) jest chorobą autoimmunologiczną, która powoduje powstawanie łysych plam na skórze głowy. Operacja przeszczepu włosów metodą FUE nie może naprawić łysiny spowodowanej łysieniem plackowatym. Pacjenci pozostają z łysymi miejscami, które nie są pokryte przeszczepem. Kortykosteroidy są jednak popularnym sposobem leczenia łysienia plackowatego. Leki te hamują działanie układu odpornościowego i białych krwinek. W ten sposób mieszki włosowe nie mogą być atakowane przez białe krwinki.

Opcje leczenia

Pacjenci z łysieniem plackowatym, którzy chcą poprawić stan swoich łysych miejsc, mogą zdecydować się na przeszczep włosów – element ten jest rezultatem badania ekipy serwisu praca-bezbarier.pl. Powinni jednak wiedzieć, że nie jest on zalecany u większości pacjentów. Wykonuje się go tylko wtedy, gdy łysina jest bardzo nasilona, a mieszki włosowe zostały spalone. Pacjenci powinni odczekać co najmniej dwa lata od pojawienia się pierwszego wyłysienia, zanim będą mogli poddać się ponownej ocenie chirurgicznej. Ponadto osoby z wieloma łysinkami nie będą się kwalifikowały do zabiegu. Ponadto młodsi pacjenci mają większe szanse na nawrót łysienia plackowatego.

Niektóre leki są przepisywane na łysienie plackowate, w tym osocze bogatopłytkowe (PRP). Nie udowodniono jednak, by te zabiegi pomagały pacjentom z tym schorzeniem. Naukowcy badają również wpływ terapii mikrobiomu jelitowego i leków obniżających poziom lipidów. W niektórych przypadkach pacjenci z poważną utratą włosów mogą zdecydować się na zakup peruki, którą mogą stylizować i przycinać, aby dopasować ją do swoich potrzeb. Do przymocowania peruki do głowy można także użyć przyssawek i taśmy dwustronnej.

Predyspozycje genetyczne

Tempo przerzedzania się włosów zależy w dużej mierze od predyspozycji genetycznych. U mężczyzn z genetyczną predyspozycją do utraty włosów wskaźnik przerzedzania się włosów wynosi około 70%. Tempo to różni się w zależności od osoby i istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na czas przerzedzania się włosów. Na przykład książę William nie zauważył przerzedzania się włosów aż do wieku nastoletniego, a u jego ojca, króla Jerzego VI, wypadanie włosów zaczęło się wraz z wiekiem. Innym czynnikiem, który może przyspieszyć proces przerzedzania się włosów, jest stres.

U pacjentów z genetyczną predyspozycją do wypadania włosów grupa hormonów zwanych androgenami może zaburzać cykl wzrostu włosów. Chociaż androgeny przeważają u mężczyzn, u kobiet także występuje ich pewne stężenie. Dlatego właśnie kobiety często doświadczają wypadania włosów wywołanego przez androgeny. Hormon testosteron przekształca się w silniejszy hormon androgenny DHT, który wiąże się z receptorami głęboko w mieszku włosowym, zaburzając jego naturalne fazy odpoczynku i wzrostu.

Opcje chirurgiczne

Najczęstszą metodą leczenia łysienia plackowatego jest przeszczep włosów. Zabieg polega na przeszczepieniu indywidualnie dopasowanej jednostki zawierającej przedłużone włosy. Niektórzy pacjenci są kandydatami do połączenia tych metod leczenia, w tym przeszczepu włosów z systemem integracji siatki. Jednak ta opcja może nie być odpowiednia dla każdego pacjenta. Dla osób, które chcą uniknąć operacji, realną opcją jest maskowanie utraty włosów za pomocą protez. Inne zabiegi obejmują nakładanie produktów do stylizacji skóry głowy w celu zwiększenia objętości i pokrycia włosów. Pomocne mogą być również zabiegi kosmetyczne, takie jak tatuowanie brwi i microblading. Inną, mniej trwałą, ale wciąż użyteczną metodą jest stosowanie wodoodpornych kredek do brwi.

Łysienie plackowate (Alopecia areata) jest chorobą autoimmunologiczną. Dochodzi do niej, gdy komórki zapalne naciekają mieszki włosowe. Proces zapalny powoduje utratę włosów. U niektórych pacjentów przerzedzają się rzęsy i brwi, mogą też wypadać włosy na całej skórze głowy. U wielu osób choroba przebiega bezobjawowo, dopóki nie rozwinie się do poważniejszych rozmiarów. U niektórych osób w ciężkich przypadkach jedynym wyjściem może być operacja.

Redukcja łuski

Redukcja łuski jest zabiegiem wykonywanym w celu leczenia łysienia plackowatego. Procedura chirurgiczna może obejmować usunięcie od 10 do 12 centymetrów łysiejącej skóry. Pacjenci mogą wymagać kilku dni zwolnienia z pracy po zabiegu. Po zabiegu włosy na skórze głowy mogą rosnąć w innym kierunku. W przypadku utraty włosów na skórze głowy należy skonsultować się z dermatologiem w celu omówienia możliwości leczenia.

Poza redukcją owłosienia skóry głowy, transplantacja włosów może być także stosowana do leczenia łysienia plackowatego. Przeszczep włosów może być połączony z redukcją skóry głowy, aby uzyskać więcej włosów. Niektórzy pacjenci mogą nawet stosować finasteryd, lek na receptę stosowany w łysieniu typu męskiego. W przypadku łysienia u kobiet, minoksydyl jest produktem na porost włosów dostępnym bez recepty w aptekach. Chociaż ta metoda leczenia nie jest odpowiednia dla wszystkich, dermatolog może pomóc Ci podjąć właściwą decyzję.

Podobne tematy