Czy po przeszczepie włosów mogę wychodzić na słońce?

Aby chronić świeżo przeszczepione włosy, warto nosić kapelusz. Zapewni to pełne zakrycie miejsca przeszczepu, ale nie oznacza to, że musisz pozostać w domu w słoneczne dni. Można też nosić kapelusz, który nie zakrywa zbyt mocno miejsca po przeszczepie. Jeśli masz długie włosy, możesz również nosić kapelusz, który zakrywa przeszczepy.

Unikanie bezpośredniego światła słonecznego

Choć istnieją pewne wyjątki, najlepiej jest unikać bezpośredniego światła słonecznego po przeszczepie włosów. Sam zabieg nie naraża na działanie promieni słonecznych, ale długotrwałe przebywanie na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia (od 11 do 15) może spowodować blizny. Dotyczy to zwłaszcza pierwszych trzech miesięcy po zabiegu. W tym czasie należy zasięgnąć porady w klinice, aby przestrzegać szczegółowych zaleceń dotyczących pielęgnacji po zabiegu. Dobrym miejscem do uzyskania porady jest klinika Maitland, gdzie można umówić się na konsultację i dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji nowych włosów.

Oprócz wpływu na mieszki włosowe i otaczającą je skórę, bezpośrednie światło słoneczne może uszkodzić obszar biorczy zabiegu. Obszar, w którym wszczepiono przeszczepy, potrzebuje czasu na zagojenie się. Ekspozycja na światło słoneczne uszkodzi skórę, a zbyt duża ekspozycja będzie miała wpływ na nowo wszczepione przeszczepy. Nieprzestrzeganie tych zaleceń może doprowadzić do niedokładnego przeszczepu włosów.

Unikanie wysiłku fizycznego

Najlepiej jest unikać intensywnego wysiłku fizycznego przez kilka dni po zabiegu przeszczepu włosów. Oznacza to brak energicznego chodzenia, biegania i schylania się. Ponadto nie należy palić papierosów przez 30 dni po zabiegu, ponieważ może to zmniejszyć przepływ krwi do przeszczepionego obszaru i uniemożliwić pobranie przeszczepów. Ta rada jest szczególnie ważna dla osób z wrażliwą skórą głowy. Nie jest jednak wykluczone, że po wypisaniu ze szpitala będziesz ćwiczyć.

Przed rozpoczęciem rygorystycznego programu ćwiczeń należy odczekać co najmniej tydzień po zabiegu. W tym czasie skóra głowy nadal się goi i nie należy się nadmiernie przemęczać. Po dwóch lub trzech tygodniach można powrócić do zwykłego trybu ćwiczeń. Przez kilka tygodni po zabiegu należy unikać intensywnego uprawiania sportu. Przeszczep włosów może pozostać różowy przez kilka tygodni. Jest to normalne, ale jeśli masz bladą skórę, efekt ten może utrzymywać się jeszcze dłużej.

Noszenie czapki

Jeśli niedawno przeszedłeś przeszczep włosów, chirurg udzieli Ci szczegółowych instrukcji dotyczących pielęgnacji nowej skóry głowy. Noszenie kapelusza po przeszczepie włosów może być szkodliwe dla nowych przeszczepów. Może ono uciskać skórę głowy i przemieszczać nowe przeszczepy, powodując powstawanie pustych plam na skórze głowy. Należy unikać noszenia czapki do następnego dnia po zabiegu, a chirurg wyjaśni, kiedy można powrócić do normalnych zajęć.

Po zabiegu należy trzymać się z dala od wszelkich zanieczyszczeń powietrza, aby uniknąć uszkodzenia nowych przeszczepów. Należy również zwracać szczególną uwagę na instrukcje chirurga dotyczące mycia głowy. Brudna skóra głowy spowoduje powstanie otwartych owrzodzeń i uniemożliwi natychmiastowe umycie głowy. Aby temu zapobiec, po przeszczepie włosów należy nosić czapkę, aby chronić skórę głowy. Po zabiegu możesz zacząć nosić swoją normalną fryzurę, choć możesz chcieć ograniczyć kontakt z głową.

Unikanie kąpieli słonecznych

Po zabiegu przeszczepu włosów przez dwa do trzech tygodni należy unikać pływania, nadmiernej ekspozycji na słońce i uprawiania sportów zespołowych. Ma to na celu zapobieżenie uszkodzeniu przeszczepów oraz nadmiernemu poceniu się, które może spowodować zakażenie w miejscu pobrania włosów. Przez pierwsze trzy miesiące po zabiegu należy również unikać opalania się. Słońce może powodować swędzenie lub odbarwienie przeszczepionego obszaru.

Choć unikanie słońca bezpośrednio po przeszczepie włosów może wydawać się niemożliwe, proces ten nie jest niemożliwy. W zależności od rodzaju zabiegu, można unikać słońca do czterech miesięcy po zabiegu. Idealnie byłoby, gdybyś unikał słońca przez trzy do czterech miesięcy po zabiegu. Kapelusz może pomóc w ochronie leczonego obszaru przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, a kapelusz może również zapewnić cień.

Opalanie się po przeszczepie włosów

Podczas rekonwalescencji po przeszczepie włosów nie należy się opalać. Promienie ultrafioletowe słońca uszkodzą świeżo przeszczepione mieszki włosowe i uniemożliwią ich zakorzenienie się. Ekspozycja na światło słoneczne może również wydłużyć proces gojenia się skóry głowy. Ekspozycja na światło słoneczne może także zwiększyć ryzyko infekcji i gromadzenia się bakterii w skórze głowy.

Jeśli planujesz wyjść na zewnątrz w ciągu pierwszych kilku tygodni po przeszczepie, pamiętaj o założeniu kapelusza, który zakryje miejsce nacięcia. Ponadto nie należy się opalać przez co najmniej cztery miesiące. Należy także unikać światła słonecznego, ponieważ może ono powodować podrażnienia, a nawet stany zapalne w miejscu przeszczepu. Jeśli wybierasz się na plażę, pamiętaj o założeniu kapelusza, który będzie chronił skórę głowy.

Podobne tematy