Czy tabletki pomagają na przebarwienia skóry?

Na rynku jest kilka produktów bez recepty i tabletek, które twierdzą, że pomagają na przebarwienia skóry. Jednak najlepiej jest najpierw skonsultować się z lekarzem. Zapewni to właściwą diagnozę, co pozwoli Ci na spokojne myślenie. W międzyczasie możesz spróbować kilku domowych sposobów na poprawę stanu skóry. Arbutyna

Arbutyna działa poprzez hamowanie enzymu tyrozynazy, który wytwarza pigmenty w skórze. Tyrozynaza jest aktywowana przez promieniowanie UV, co może prowadzić do powstawania brązowych plam. Arbutyna zapobiega wytwarzaniu melaniny przez tyrozynazę, co skutkuje bardziej wyrównanym odcieniem skóry.

Arbutyna jest naturalnym związkiem pochodzącym z roślin i jest silnym środkiem depigmentacyjnym. Jest dobrym rozwiązaniem w przypadku przebarwień i często stosuje się ją w połączeniu z alfa hydroksykwasami. Ale, należy pamiętać, że trwa to jakiś czas, zanim zacznie przynosić rezultaty. Ważne jest, aby przyjmować ją w małych ilościach i nie przesadzać – jeśli używasz wysokiego stężenia arbutyny, możesz skończyć z nieatrakcyjną cerą.

Arbutyna może być stosowana jako leczenie punktowe na przebarwionych obszarach twarzy, a nawet jako leczenie całej twarzy. Należy tylko pamiętać, aby unikać powiek, warg i ust. Można go również stosować na klatce piersiowej i dłoniach. Arbutin można przyjmować dwa razy dziennie, rano i wieczorem – ta część artykułu została przygotowana przez redakcję serwisu Weterynarz Włoszczowa.

Retinol

Chociaż istnieje kilka leków na receptę dostępnych w leczeniu przebarwień skóry, niektóre produkty dostępne bez recepty również mogą pomóc. Retinoidy, klasa związków chemicznych pochodzących z witaminy A, rozjaśniają ciemne plamy i wyrównują koloryt skóry. Jednak przed zastosowaniem tych leków należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą one powodować skutki uboczne, takie jak suchość i łuszczenie się skóry.

Przebarwienia skóry mogą dotyczyć twarzy i ciała, i mogą sprawić, że będzie ono wyglądało nieapetycznie. Niektórzy ludzie są bardziej podatni na rozwój tego stanu niż inni. U niektórych osób przebarwienia skóry mogą występować również w rodzinie. Również długotrwała ekspozycja na światło słoneczne może pogorszyć ten stan. Na szczęście, produkty do pielęgnacji skóry stosowane miejscowo oraz niektóre produkty dostępne bez recepty mogą kontrolować przebarwienia w miejscach, które są łatwo narażone na działanie słońca.

Przebarwienia skóry są spowodowane tym, że pewne obszary skóry produkują dodatkowe ilości melaniny, naturalnego pigmentu, który nadaje skórze kolor. Niektóre z tych ciemnych plam mogą być spowodowane różnymi schorzeniami, w tym trądzikiem i melasmą. Inne przebarwienia mogą rozwijać się z czasem i mogą być określane jako plamy starcze.

L-cysteamina

Kilka produktów dostępnych bez recepty i leków na receptę może pomóc rozjaśnić przebarwioną skórę. Te kremy i balsamy są powszechnie dostępne bez recepty i zazwyczaj składają się ze składników, które rozjaśniają pigmentację. Niektóre z tych składników to arbutyna, witamina A, witamina C, kortykosteroidy, soja i hydrochinon. Chociaż są one skuteczne w redukcji ciemnych plam, powinny być stosowane tylko w przypadku łagodnej hiperpigmentacji.

Nadtlenek benzoilu to dostępny bez recepty krem lub lotion, który nakłada się na skórę raz lub dwa razy dziennie. Chociaż pomaga rozjaśnić plamy, powoduje również uszkodzenia skóry i czyni ją bardziej wrażliwą na światło słoneczne. Ponadto ta substancja chemiczna wybiela również ubrania i włosy, dlatego należy unikać długotrwałego kontaktu z nią.

Niektóre przebarwienia skóry są spowodowane nagromadzeniem melaniny w określonych miejscach ciała. Dotyka to osób o ciemniejszej karnacji i jest szczególnie częste u osób z pewnymi stanami chorobowymi, takimi jak ciąża. Charakteryzuje się brązowymi lub szarymi plamami na skórze, które pojawiają się z czasem. Na szczęście, stan ten jest zazwyczaj prosty w leczeniu.

Hydroquinone

Istnieje kilka produktów dostępnych na receptę i bez recepty na przebarwienia skóry. Niektóre z nich zawierają hydrochinon, składnik, który jest skutecznym środkiem do leczenia przebarwień. Hydrochinon jest formą witaminy A i działa poprzez blokowanie enzymu wytwarzającego pigment. Produkty bez recepty zawierające arbutynę i tretinoinę mogą być stosowane jako alternatywa dla hydrochinonu.

Jeśli martwisz się o swoje przebarwienia skóry, ważne jest, aby skonsultować się z dermatologiem. Ci specjaliści pomogą odmłodzić Twoją skórę i sprawią, że będzie ona wyglądać i czuć się lepiej. Niezależnie od tego, który produkt wybierzesz, upewnij się, że omówisz ryzyko i korzyści ze swoim lekarzem.

FDA ostrzegła konsumentów przed potencjalnym ryzykiem związanym ze stosowaniem hydrochinonu w produktach rozjaśniających skórę. Składnik ten nie jest zatwierdzony przez FDA i może powodować poważne skutki uboczne. Ważne jest, aby przed użyciem hydrochinonu skonsultować się z dermatologiem. Ze względu na potencjalne niebezpieczeństwa, FDA podejmuje kompleksowe podejście do ochrony konsumentów. Wystosowała już listy ostrzegawcze do kilku firm, które wprowadzają na rynek hydrochinon bez zgody FDA.

Minocyklina

Niektóre leki na receptę mogą powodować zmiany skórne. Na przykład doksycyklina, która jest stosowana w leczeniu trądziku, może powodować niebieskie plamy. To przebarwienie jest efektem ubocznym leku i przed jego zażyciem należy skonsultować się z lekarzem. Produkty dostępne bez recepty również mogą powodować zmiany skórne.

Innym produktem bez recepty, który może pomóc rozjaśnić skórę, jest krem zawierający tretinoinę. Może on powodować niepożądane rozjaśnienie skóry, jeśli zostanie zastosowany niewłaściwie. Ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami i upewnić się, że dokładnie spłukać po użyciu. Dobrym pomysłem jest również unikanie długotrwałej ekspozycji na słońce.

Można również wybrać dostępne bez recepty produkty zawierające hydrochinon, skuteczny środek do leczenia przebarwień. Zazwyczaj najlepszy sposób leczenia melasmy zależy od wrażliwości, stanu skóry oraz tego, czy jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Dla uzyskania najlepszych rezultatów często zaleca się stosowanie kombinacji leków. Hydrochinon działa poprzez blokowanie enzymu odpowiedzialnego za tworzenie pigmentów. Dostępne bez recepty wersje leku obejmują kremy 2% i 4%, ale produkty o większej mocy można uzyskać tylko od lekarza lub w aptece.

Doxycycline

Istnieje kilka leków dostępnych bez recepty do leczenia przebarwień skóry. Jednym z nich jest miejscowo stosowany tretinoin, czyli krem, który może rozjaśnić wygląd ciemnych plam. Ważne jest jednak, aby używać tych produktów właściwie. Jeśli są one stosowane nieprawidłowo, mogą rozjaśnić skórę i wywołać niepożądane skutki uboczne. Aby uniknąć tego problemu, należy unikać długotrwałej ekspozycji na słońce i stosować miejscowe kremy tretinoinowe tylko na dotkniętych obszarach.

Inną opcją jest przyjmowanie produktów z witaminą A. Produkty te pomogą odmłodzić skórę i promować obrót komórkowy. Zawierają one alfa hydroksykwasy, które pomagają złuszczać martwe komórki skóry i wyrównywać jej koloryt. Należy unikać dotykania lub dłubania w przebarwionym miejscu, ponieważ może to nasilić pigmentację i spowodować jej pogorszenie.

Niektórzy ludzie wybierają zieloną herbatę jako środek do pielęgnacji skóry. Zielona herbata zawiera EGCG, który jest przeciwutleniaczem, który może pomóc w redukcji ciemnych plam. Nakładanie zielonej herbaty na dotknięte obszary może również pomóc.

Czarna herbata

Czarna herbata to doskonały sposób na walkę z przebarwieniami skóry. Jej wysoka zawartość kofeiny pomaga ujędrnić skórę, wygładzić zmarszczki i zmniejszyć pigmentację. Łagodzi również stany zapalne i pobudza produkcję kolagenu. Może być również stosowana miejscowo na skórę, aby ją zmiękczyć i ukoić.

Czarna herbata zawiera polifenole, antyoksydanty, które pomagają zwalczać wolne rodniki i poprawiają koloryt skóry. Zawiera również katechiny, które chronią skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez słońce. Może również pomóc zmniejszyć wygląd zmarszczek i drobnych linii. Jednak przed zastosowaniem czarnej herbaty na skórę, należy najpierw skonsultować się z dermatologiem.

Ogólnie rzecz biorąc, czarna herbata jest bezpieczna dla większości ludzi. Nie wiadomo jednak dokładnie, jaka ilość jest odpowiednia. A ponieważ różne suplementy zawierają różne składniki, dawki mogą się różnić. W związku z tym nie jest możliwe przepisanie standardowej dawki dla czarnej herbaty. Ważne jest również, aby pamiętać, że suplementy czarnej herbaty mają kofeinę, która może powodować skutki uboczne.

Tretinoin

Na rynku istnieje kilka produktów na receptę i bez recepty, które twierdzą, że pomagają w przebarwieniach skóry. Jednak skuteczność tych produktów w dużej mierze zależy od stopnia nasilenia problemu i wrażliwości skóry. W wielu przypadkach, aby osiągnąć pożądane rezultaty, konieczne jest połączenie różnych leków. Jednym z leków dostępnych na receptę, który może pomóc w leczeniu przebarwień jest hydrochinon, substancja chemiczna, która działa poprzez blokowanie enzymu wytwarzającego pigment w skórze. Związki te są dostępne w kremach i lotionach w stężeniu 2% i 4%, a także w większych stężeniach w aptekach mieszanych. Na przykład Triluma to krem do stosowania miejscowego, który zawiera hydrochinon 4%.

Innym skutecznym lekiem na przebarwienia skóry jest tretinoina. Ta substancja chemiczna przeznaczona jest tylko do stosowania na skórę i nie powinna powodować podrażnień. Jeśli jednak stosujesz tretinoinę na twarz, powinnaś unikać długotrwałej ekspozycji na słońce i powinnaś stosować ją tylko na te obszary, które chcesz rozjaśnić.

Podobne tematy