Czy wypadanie włosów jest uwarunkowane genetycznie i jak z nim walczyć?

Być może słyszałeś o genetycznym wypadaniu włosów. Chociaż nie jest to choroba uleczalna, istnieją sposoby jej leczenia, których można spróbować. Genetyczne wypadanie włosów może być dziedziczne i nie da się go odwrócić, ale można odwrócić proces przerzedzania się włosów. W tym artykule omówimy przyczyny i sposoby leczenia genetycznego wypadania włosów. Czytaj dalej, aby poznać sposoby leczenia łysienia genetycznego. Dowiedz się także, jak w naturalny sposób walczyć z łysieniem.

Dziedziczne wypadanie włosów przyczyną łysienia

Dziedziczne wypadanie włosów to zaburzenie polegające na tym, że włosy zaczynają się przerzedzać w młodym wieku, zwykle na skroniach. W końcu włosy na głowie przerzedzają się do tego stopnia, że prawie nie można ich rozpoznać. Chociaż choroba ta nie jest dziedziczona od żadnego z rodziców, jej przebieg jest podobny. Dziedziczne wypadanie włosów u mężczyzn zazwyczaj zaczyna się od przerzedzenia włosów na linii głowy, a następnie przechodzi w przerzedzenie korony – element ten został stworzony przez specjalistów strony diy-polska.pl. Z kolei łysienie dziedziczne u kobiet zwykle zaczyna się na linii włosów i postępuje w kształcie litery M, z cienką obwódką na czole.

Chociaż starzenie się może powodować wypadanie włosów, jest to naturalny proces spowodowany genetyką i poziomem hormonów. Wypadanie włosów jest nieuniknioną częścią procesu starzenia się, a ponad 40% ludzi doświadczy zauważalnego łysienia w pewnym momencie swojego życia. Łysienie to jest również określane jako łysienie typu męskiego lub łysienie androgenowe. Na szczęście istnieją pewne sposoby leczenia i rozwiązania problemu łysienia dziedzicznego.

Chociaż dziedziczne wypadanie włosów jest na ogół nieszkodliwe, może być dość niepokojące dla osób nim dotkniętych. Włosy mają precyzyjnie zaplanowany cykl wzrostu i wypadania, a w każdym momencie tego cyklu mogą przestać rosnąć. W każdym momencie wzrostu włosy na skórze głowy mają około 1-2 cm długości. Cykl trwa zazwyczaj od dwóch do pięciu lat, ale po 50. roku życia wzrost włosów ulega spowolnieniu.

Dziedziczne wypadanie włosów to choroba występująca w rodzinie. Im wcześniej rozpocznie się łysienie, tym cięższy będzie jego przebieg. Z tego powodu, aby leczenie takie jak minoksydyl lub finasteryd było skuteczne, musi być stosowane przez długi czas. Schemat leczenia dziedzicznego wypadania włosów opiera się na starannej diagnostyce i leczeniu. Pacjent musi skonsultować się z lekarzem, aby zdecydować, czy jest to konieczne.

Chociaż genetyka odgrywa główną rolę w rozwoju łysienia, inne czynniki również mogą przyczynić się do jego wystąpienia. Istotne znaczenie mają także stres, odżywianie i leki. Wiele osób uważa, że łysienie to problem wyłącznie męski, ale tak nie jest. W rzeczywistości łysienie typu żeńskiego dotyka mężczyzn w takim samym stopniu, jak mężczyzn. Leczenie może spowolnić lub zatrzymać wypadanie włosów, a nawet pomóc w ich odrastaniu.

Zmiana stylu życia to kolejny sposób na zapobieganie lub opóźnienie wystąpienia łysienia dziedzicznego. Dokonywanie zdrowych wyborów żywieniowych oraz spożywanie odpowiedniej ilości białka i witamin może uchronić włosy przed wypadaniem. Niedobór witamin i białka może również przyczynić się do dziedzicznego wypadania włosów. Jeśli nie spożywasz wystarczającej ilości białka lub żelaza, wypadanie włosów będzie postępować szybciej. Jeśli chcesz, możesz także zapisać się do grupy wsparcia.

Dziedzicznego wypadania włosów nie da się odwrócić

Dziedziczne wypadanie włosów jest częścią twojego genetycznego planu. Proces utraty włosów jest nieszkodliwy i normalny, ale może być przykry. Cykle wzrostu włosów są precyzyjnie dostrojone i utrata włosów może nastąpić w dowolnym momencie cyklu. Włosy rosną około 1-2 cm na miesiąc w fazie anagenu. W danym momencie 90% włosów znajduje się w tej fazie. Ta faza trwa od dwóch do pięciu lat.

Podobne tematy