Jeśli zastanawiałaś się, dlaczego końcówki Twoich włosów się rozdwajają, przeczytaj kilka prostych rad, które pomogą Ci uporać się z tym problemem. W tym artykule omówimy przyczyny rozdwajania się końcówek, sposoby ich pielęgnacji oraz uszkodzenia spowodowane prostowaniem chemicznym i stylizacją na ciepło. Mamy nadzieję, że dzięki temu uda Ci się na dobre zapobiec rozdwajaniu się końcówek. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, zacznij od zastosowania się do poniższych prostych wskazówek:
Najczęstsze przyczyny rozdwajania się końcówek
Rozdwojone końcówki to łamliwe i suche końcówki włosów, które mogą przypominać postrzępione końce liny. Problem rozdwojonych końcówek dotyczy większości rodzajów włosów i nasila się pod wpływem produktów chemicznych, trudnych warunków atmosferycznych i niewłaściwych technik pielęgnacji włosów. Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zminimalizować lub zapobiec pojawieniu się rozdwojonych końcówek. Kluczem do zapobiegania rozdwajaniu się końcówek jest delikatne suszenie. Staraj się jak najczęściej suszyć włosy na powietrzu.
Ciepło: rozdwojone końcówki to częsty problem wielu kobiet, które często korzystają z urządzeń cieplnych. Ciepło uszkadza trzon włosa, a częste wystawianie go na działanie wysokich temperatur może prowadzić do zwiększenia liczby rozdwojonych końcówek. Dodatkowo, agresywne obchodzenie się z włosami może prowadzić do rozdwajania się końcówek. Choć trudno to sobie wyobrazić, włosy są podatne na łamanie i uszkodzenia w wyniku agresywnego szczotkowania lub czesania. Niektóre kobiety nawet żują i ciągną za końcówki włosów, przez co są bardziej podatne na rozdwajanie się końcówek.
Stylizacja włosów z użyciem wysokiej temperatury: Jedną z głównych przyczyn rozdwajania się końcówek jest stosowanie gorących narzędzi do suszenia włosów. Choć narzędzia te mogą być pomocne, zbyt wysoka temperatura może powodować spiekanie się włosów, co sprawia, że stają się one kruche i łamliwe. Spray termoochronny może pomóc ograniczyć szkody wyrządzane przez te urządzenia, ale szkody powstają szybciej, niż gdy pozwalasz włosom wyschnąć naturalnie. Doskonały produkt termoochronny może zapobiec rozdwajaniu się końcówek.
Zabiegi zapobiegające rozdwajaniu się końcówek
Na szczęście istnieje wiele sposobów zapobiegania rozdwajaniu się końcówek, w tym zwykłe podcinanie włosów co kilka tygodni. Rozdwojone końcówki mogą stanowić poważny problem, powodując przesuszenie i puszenie się włosów. Na szczęście najlepszym sposobem zapobiegania rozdwajaniu się końcówek jest delikatne obchodzenie się z włosami. Główną przyczyną rozdwajania się końcówek jest nadużywanie narzędzi termicznych, co może prowadzić do stopniowych uszkodzeń. Aby zapobiec rozdwajaniu się końcówek, możesz odżywiać włosy, stosując głębokie odżywki, takie jak Fresh Frozen Treatment Klubu NaturAll.
Jednym z produktów, który szczególnie dobrze się sprawdza, jest maska wzmacniająca. Wiele zabiegów chemicznych osłabia włosy i sprawia, że stają się one podatne na rozdwajanie końcówek. Możesz stosować te maseczki po zabiegach chemicznych, aby zapobiec rozdwajaniu się końcówek. Stosowanie produktu naprawczego pomaga naprawić rozdwojone końcówki, ponieważ zawiera on składniki, które wzmacniają wiązania. Nałóż serum po wysuszeniu włosów ręcznikiem, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom. Jeśli nie możesz się oprzeć masce do włosów, wypróbuj odżywkę opracowaną specjalnie z myślą o rozdwojonych końcówkach.
Regularne podcinanie włosów to kolejny skuteczny sposób na pozbycie się rozdwojonych końcówek. Zabieg ten może również pomóc chronić włosy przed dalszymi uszkodzeniami, chroniąc je przed stylizacją z użyciem wysokiej temperatury. Podcinanie włosów co sześć do ośmiu tygodni jest dobrym pomysłem, jeśli masz długie pasma. Jeśli masz mało czasu, zacznij od przycięcia około 1/2 cala włosów. Jeśli masz długie włosy, zacznij od jednego cala.
Możesz także spróbować użyć lakieru do włosów, aby ochronić swoje włosy przed szkodliwym działaniem promieni UV. Mogą one powodować rozdwajanie się końcówek na wiele sposobów, ale najczęstsze z nich to: rozjaśnianie włosów, suszenie lub prostowanie. Rozdwojone końcówki są wynikiem zbyt dużego uszkodzenia mieszka włosowego i otoczki, czyli zewnętrznej warstwy trzonu włosa. Im bardziej uszkodzona jest otoczka, tym słabsze są włosy.
Uszkodzenia spowodowane stylizacją włosów ciepłem
Wraz ze wzrostem popularności urządzeń i produktów do stylizacji włosów ciepłem, wzrasta również liczba uszkodzeń spowodowanych tymi metodami. Ciepło uszkadza strukturę białkową włosa, co sprawia, że nawet krótkotrwałe wystawienie na działanie nadmiernego ciepła może spowodować jego uszkodzenie. Uszkodzone włosy nie tylko sprawiają, że proste włosy wydają się suche i skołtunione, ale także trudniej je ułożyć. Oto kilka wskazówek, jak zapobiegać uszkodzeniom włosów spowodowanym wysoką temperaturą:
Używaj sprayu termoochronnego. Ochroni on Twoje włosy przed zbyt wysoką temperaturą. Zapobiegnie również poparzeniu włosów. Uszkodzenia termiczne powstają, gdy włosy są wystawione na działanie wysokiego poziomu bezpośredniego ciepła. Zbyt długie trzymanie gorącego narzędzia może uszkodzić osłonkę włosa, spalić go i zniszczyć jego skręt. Ponadto może to prowadzić do obciążenia włosów, co utrudnia ich układanie.
Regularne stosowanie narzędzi termicznych może powodować rozdwajanie się końcówek. Takie rozdwojone końcówki mogą być irytujące, ale na dłuższą metę mogą też prowadzić do większych uszkodzeń. Używanie urządzeń do stylizacji włosów częściej niż jest to zalecane może prowadzić do rozdwajania się końcówek. Rozdwojone końcówki są objawem uszkodzeń spowodowanych wysoką temperaturą, ponieważ sprawiają, że włosy gorzej zatrzymują wilgoć. Jeśli włosy stają się zbyt suche, trudniej jest im opanować puszenie się i łamanie.
Narażenie na działanie wysokiej temperatury może prowadzić do uszkodzenia różnych typów włosów. Może powodować łamanie i puszenie się włosów, a także uszkodzenie otoczki włosa. Wysokie temperatury mogą także powodować szybkie utlenianie pigmentów. Jeśli często używasz produktów do stylizacji włosów na ciepło, możesz zauważyć na włosach mosiężny odcień. Wynika to z utraty białek keratynowych we włosach. Uszkodzeniu ulega także otoczka włosa, co zmniejsza jej zdolność ochronną.
Chemiczne zabiegi prostujące
Wysoka temperatura stosowana podczas prostowania włosów sprawia, że stają się one kruche i bardziej podatne na złamania. Co więcej, częste stosowanie rozjaśniaczy i farb również uszkadza włosy. Najbardziej narażone na uszkodzenia są końcówki włosów, o które należy odpowiednio dbać. Rozdwojone końcówki są częstą oznaką zniszczonych włosów, ale dobra wiadomość jest taka, że naprawa zniszczonych włosów nie jest trudna! Oto kilka wskazówek, jak dbać o swoje zniszczone kosmyki.
Chociaż chemiczne prostowanie włosów pozwala uzyskać łatwe do ułożenia włosy bez codziennego narażania ich na działanie wysokiej temperatury, to jednak uszkadza ono wiązania między pasmami włosów. Chociaż jest ono przydatne do krótkotrwałego prostowania, może prowadzić do szorstkich i łamliwych włosów. Ostre substancje chemiczne stosowane w zabiegach prostowania chemicznego przyczyniają się również do wypadania włosów. Dlatego po zabiegu należy zadbać o włosy.
Częste stosowanie chemicznych zabiegów prostowania i farbowania może prowadzić do rozdwajania się końcówek. Zabiegi te pozbawiają trzon włosa warstw ochronnych i osłabiają jego strukturę. Co więcej, stosowanie produktów do włosów zawierających alkohol i środki wysuszające może dodatkowo osłabić włosy i spowodować rozdwajanie się końcówek. Co więcej, pomijanie regularnego podcinania włosów może również powodować rozdwajanie się końcówek. Przestrzegając tych zaleceń, możesz zapobiec uszkodzeniu włosów.
Regularne podcinanie jest bardzo ważne dla zachowania zdrowych włosów. Powinnaś podcinać włosy co 6-8 tygodni, aby pozbyć się rozdwojonych końcówek i uszkodzonych krawędzi. Ponadto, raz w tygodniu lub raz na dziesięć dni, powinnaś stosować odżywki głęboko odżywiające. Możesz także stosować odżywkę bez spłukiwania, która zatrzyma wilgoć. Zaleca się także uzupełnienie diety o witaminy, które pomogą wzmocnić włosy.
Stres mechaniczny
Rozdwojone końcówki to pasma, które są rozdwojone na końcach. Rozdwojone końcówki mogą być różnego rodzaju, ale najczęściej spotykany jest kształt litery Y, który jest sygnałem ostrzegawczym uszkodzenia kory mieszka włosowego. Obecnie duże fragmenty komórek korowych są nadal połączone, ale zaczynają się rozdzielać. W większości przypadków rozdwojonym końcówkom można zapobiec poprzez regularne podcinanie.
Rozdwojone końcówki są często skutkiem nadmiernego ciepła, stosowania środków chemicznych i obciążeń mechanicznych. Nadmierne stosowanie środków chemicznych pozbawia mieszki włosowe warstwy ochronnej, osłabiając je. Nadmierne czesanie, układanie i pocieranie włosów o szorstkie materiały to przykłady stresu mechanicznego. Rozpoznanie objawów rozdwojonych końcówek i zapobieganie im nie jest jednak tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Oto kilka wskazówek, jak poradzić sobie z rozdwojonymi końcówkami.
Rozdwojone końcówki mogą być spowodowane kilkoma czynnikami, w tym nadmierną obróbką włosów. Najczęstszą przyczyną jest narażenie na nadmierne ciepło i tarcie spowodowane zbyt długimi fryzurami. Istnieją jednak inne, mniej oczywiste przyczyny rozdwajania się końcówek, takie jak zabiegi chemiczne, nadmierna obróbka i tarcie podczas czesania. Bez względu na przyczynę, rozdwojone końcówki są częstym objawem nadmiernie przetworzonych włosów. Istnieje wiele sposobów unikania rozdwajania się końcówek, w tym stosowanie odpowiedniej kuracji odżywkami.
Podobne tematy