Ile przeszczepów jest potrzebnych do przeszczepu włosów?

Gęstość przeszczepu włosów zależy od rodzaju i grubości mieszków włosowych. Grube pasma potrzebują od 25 do 35 przeszczepów na centymetr kwadratowy, podczas gdy cienkie włosy wymagają od 30 do 40 przeszczepów na centymetr kwadratowy. Gęstość włosów nastolatków i dwudziestolatków nie może być osiągnięta za pomocą tej procedury. Aby obliczyć liczbę potrzebnych przeszczepów, dr Sean Behnam mierzy centymetry kwadratowe, na których mają być przeszczepione włosy. Następnie określa liczbę przeszczepów potrzebnych do wypełnienia tej przestrzeni.

Przeszczepy jednostek mieszkowych

W celu przeprowadzenia przeszczepu włosów należy pobrać jednostki mieszkowe od dawcy. Metoda ta naśladuje naturalny wzorzec wzrostu włosa i wykorzystuje jednostki mieszkowe do przeszczepu. Proces polega na zachowaniu obszaru dawcy do przeszczepu i zastosowaniu specjalnego roztworu soli fizjologicznej do schłodzenia pobranych przeszczepów przed ich wszczepieniem. Ponadto na obszar dawcy nakłada się sterylną gazę pokrytą solą fizjologiczną. Pacjent jest układany w pozycji leżącej na wznak, a miejsce dawstwa jest przykrywane sterylną gazą pokrytą solą fizjologiczną. Mieszki włosowe są pobierane za pomocą sterylnej żyletki pokrytej solą fizjologiczną. Procesem tym zajmował się jeden personel.

W przypadku wykonywania zabiegu FUE zespoły mieszkowe są pobierane pojedynczo. Każdy przeszczep musi być pobierany ostrożnie, bez uszkadzania komórek macierzy włosa. Chirurg musi być bardzo ostrożny podczas posługiwania się kleszczykami, ponieważ agresywne posługiwanie się nimi może uszkodzić przeszczep. Pobranie jednostek mieszkowych zajmuje dużo czasu i wielu lekarzy nie jest w stanie wykonać tej procedury w ciągu jednego dnia.

Gdy jednostka mieszkowa jest pobierana do przeszczepu włosów, musi zostać starannie oddzielona i wysterylizowana. Po przygotowaniu obszaru chirurg przy użyciu skalpela tworzy szczeliny lub otwory. Po umieszczeniu przeszczepów na miejscu, należy się z nimi delikatnie obchodzić przez dwa tygodnie, aby umożliwić im wzrost i osadzenie się. Aby uzyskać pełną głowę włosów, zabieg może wymagać kilku sesji.

Technika nacięcia strzałkowego

Technika nacięcia strzałkowego jest najczęściej stosowanym rodzajem nacięcia przy przeszczepie włosów. Wynika to z faktu, że cięcie strzałkowe jest równoległe do kierunku wzrostu kolagenu, a zatem jest mniej traumatyczne dla skóry. Jednak jego wykonanie trwa nieco dłużej niż w przypadku nacięcia koronalnego, a pacjenci powinni być świadomi związanego z nim ryzyka. Nacięcia wieńcowe są zwykle łączone z cięciem bocznym, które wymaga użycia ostrza chirurgicznego.

Używane ostrza są małe i w przeciwieństwie do igieł nie powodują urazów. Można je dostosować do wielkości przeszczepu. Gęstość odrostu włosów jest zmienna i waha się od 20 do 70 jednostek/cm2 , w zależności od rodzaju i wielkości pasm włosów oraz kontrastu między przeszczepem a skórą głowy. Przy użyciu systemu zmotoryzowanego lub ręcznej techniki nacinania chirurg może dostosować wielkość przeszczepów i uzyskać akceptowalną gęstość kosmetyczną.

Wykwalifikowany chirurg może wytwarzać przeszczepy o wysokim wskaźniku przeżywalności, stosując technikę nacięcia strzałkowego. Dzięki tej technice chirurg może w jednej sesji umieścić do 50 przeszczepów na cm2 . Gęstość może wynosić nawet 30 przeszczepów na cm2 , ale może to nie przynieść pożądanych rezultatów. Należy unikać rozmieszczania przeszczepów o dużej gęstości. W celu uzyskania przeszczepów włosów o dużej gęstości stosuje się mniejsze otwory.

Technika lapis lazuli

Technika lapis lazuli ekstrakcji jednostek mieszkowych (FUE) jest stosowana do tworzenia naturalnie wyglądających linii włosów u pacjentów poddawanych przeszczepowi włosów. Jest ona bardzo skuteczna w poprawie gęstości włosów u pacjentów z przerzedzeniem włosów i ubogimi obszarami dawczymi. Procedura może być przeprowadzona w dwóch lub trzech sesjach. Niektórzy chirurdzy stosują tę technikę z minoksydylem 2% przez 2 tygodnie przed zabiegiem i przez pięć do siedmiu dni po zabiegu. Aby uzyskać większą gęstość włosów, konieczne są większe przeszczepy za linią włosów. Niektóre autorytety preferują przeszczep szczelinowy 0,5 x 2,5 mm z pięcioma do siedmiu włosów. Nacięcia są wykonywane pod lupą o powiększeniu 3,5X, aby upewnić się, że chirurg nie uszkodzi istniejących włosów.

Chirurg musi najpierw przygotować miejsce biorcze. Przy tworzeniu miejsc biorczych stosuje się różne techniki. Najpopularniejsza metoda polega na tworzeniu miejsc biorczych pod kątem wychodzących mieszków włosowych. Zapewnia to minimalne uszkodzenie istniejących włosów i najbardziej naturalny wygląd przeszczepionych włosów. Gęstość tworzenia miejsc biorczych wynosi zwykle 30 jednostek mieszkowych na centymetr kwadratowy, choć niektórzy chirurdzy stosują ponad 40 jednostek mieszkowych na centymetr kwadratowy. Jednak nadmierna gęstość może zagrażać żywotności przeszczepionych włosów.

Przeszczepy skóry głowy

Pacjent z łysieniem w końcu spotyka się z terminem „przeszczepy” – są to pojedyncze mieszki włosowe ze skóry głowy pacjenta, które można przeszczepić w miejsce łysienia. Korzenie włosów rosną w grupach, dlatego w jednym mieszku mogą znajdować się trzy lub więcej korzeni. Kluczowe znaczenie dla powodzenia przeszczepu włosów ma odpowiednia gęstość przeszczepów.

Istnieją dwa podstawowe sposoby pobierania mieszków włosowych od dawców do przeszczepu włosów. Po pierwsze, lekarz może pobrać pojedyncze włosy za pomocą wydrążonej igły. Następnie rozmieszcza je na tylnej części głowy. Innym sposobem pozyskania włosów dawcy jest pobranie pasków, które polega na wycięciu liniowego paska skóry. Proces ten jest zwykle wykonywany w połączeniu z zabiegiem chirurgicznym.

Gdy pacjent zostanie dopuszczony do zabiegu, chirurg przygotuje przeszczepy do przeszczepu. Najpierw oczyści miejsce, w którym mają być przeszczepione włosy. Następnie chirurg użyje skalpela do wykonania otworów i szczelin w obszarze biorczym. Następnie w otwory te zostaną włożone przeszczepy. Procedura ta trwa około czterech do ośmiu godzin, w zależności od wielkości obszaru. Jeśli zabieg się powiedzie, można go powtórzyć, aby uzyskać gęstsze włosy.

Chirurg dzieli pasek skóry głowy na setki do tysięcy maleńkich przeszczepów, z których każdy zawiera pojedynczy włos. Liczba potrzebnych przeszczepów zależy od rodzaju włosów i wielkości obszaru biorczego. Po umieszczeniu przeszczepów skóra głowy zostanie oczyszczona i przykryta gazą. Lekarz może wymagać, aby pacjent nosił bandaż przez dzień lub dwa po zabiegu, choć niektórzy lekarze pozwalają pacjentowi na powrót do zdrowia bez bandaża.

Przeszczepy FUE

Ile przeszczepów jest potrzebnych? Ile przeszczepów wystarczy, aby pokryć całą skórę głowy? To zależy. Pacjenci z ciemnymi włosami, opaloną skórą lub dużym kontrastem mogą wymagać mniejszej liczby przeszczepów niż osoby z jasnymi lub cienkimi włosami. Z drugiej strony, pacjenci o jaśniejszej skórze lub delikatniejszych włosach mogą wymagać większej liczby przeszczepów. Liczba potrzebnych przeszczepów będzie zależeć od indywidualnych cech pacjenta.

Przed przeszczepem włosów upewnij się, że wiesz dokładnie, czego oczekujesz od przeszczepu. Ilość odrastających włosów zależy od jakości przeszczepów. FUE i chirurgia paskowa są znane z tego, że dają większą wydajność, ale wielu pacjentów nie osiągnęło zadowalających wyników. Dr U pomógł setkom pacjentów w osiągnięciu pożądanych rezultatów i może powiedzieć, co w ich przypadku będzie najbardziej skuteczne.

Lekarz posłuży się skalą Norwooda, aby określić ilość przeszczepów potrzebnych do przeszczepu włosów. Skala Norwooda przedstawia różne stadia łysienia typu męskiego. Aby obliczyć liczbę potrzebnych przeszczepów, należy pomnożyć liczbę poziomów przez 1000 do 1500. Lekarz specjalizujący się w odtwarzaniu włosów powinien również znać Twoją szczególną sytuację, w tym wszelkie warunki zdrowotne i czynniki związane ze stylem życia.

Przeszczep pasemek

Przed przeszczepem włosów chirurg pobierze niewielki fragment skóry głowy, zwany „obszarem dawcy”. Przeszczepy te mają kształt dziurkaczy i zawierają 1-4 łodygi włosów oraz otaczającą je tkankę łączną. Następnie zostaną one umieszczone w miejscu, w którym chcesz zastąpić swoje włosy. Procedura może trwać od czterech do ośmiu godzin, w zależności od wielkości obszaru dawczego. Zabieg można powtórzyć, jeśli chce się uzyskać gęstsze włosy.

Obszar dawczy jest przygotowywany przez przycięcie włosów w obszarze dawczym. Przed pobraniem paska skóra jest zaznaczana markerem do skóry. Następnie na obszar ten nakładana jest taśma z mikroporami. Ważne jest, aby nie przeciąć paska i nie naruszyć okolicy. Gdy obszar dawczy jest już gotowy, jest sterylizowany przy użyciu roztworu Betadine. Gdy obszar dawczy jest już całkowicie oczyszczony, pobiera się niewielką ilość włosów.

Gdy pacjent poddaje się przeszczepowi włosów, obszarem dawczym jest zwykle tył głowy. Na te mieszki włosowe nie ma wpływu hormon DHT powodujący przerzedzenie włosów. Z kolei w metodzie FUE usuwa się pojedynczy mieszek włosowy, nakłuwając skórę wokół niego instrumentem o średnicy 1,0 mm. Następnie pęseta chirurgiczna pobiera przeszczep włosów.

Podobne tematy