Jak dieta wpływa na włosy?

Greene niechętnie etykietuje jakąkolwiek żywność jako „złą”, ale mówi, że niektóre pokarmy są ubogie w składniki odżywcze, takie jak wysoko przetworzone przekąski, alkohol i puste węglowodany. Te produkty mogą wydawać się zdrowe w umiarkowanych ilościach, ale nie są tym, czego potrzebuje organizm, by wyhodować piękne, lśniące włosy. Greene ostrzega przed negatywnym wpływem tych pokarmów na zdrowie, w tym przed przerzedzaniem się włosów, łamliwością paznokci i matowością włosów – zasób ten pochodzi od redakcji serwisu porady-poloznej.pl.

Niewystarczające odżywianie wpływa na zdrowie i wygląd Twoich włosów

Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, niewystarczające odżywianie może mieć negatywny wpływ na Twoje włosy. Włosy mogą być wskaźnikiem niedoboru pewnych składników odżywczych, więc jeśli martwisz się przerzedzeniem lub wypadaniem włosów, być może nadszedł czas, by wprowadzić pewne zmiany w diecie. W tym artykule dr Trace Alexander, specjalizujący się w żywieniu klinicznym, wyjaśnia, jaki wpływ na włosy ma niedostateczne odżywianie i jak temu zaradzić.

Niedobór witamin z grupy B może powodować wypadanie włosów

Niedobór witamin z grupy B może powodować wypadanie włosów. Dzieje się tak, ponieważ witaminy te są niezbędne dla zdrowych włosów, prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i przewodu pokarmowego. Pomagają one również w budowie czerwonych krwinek, które przenoszą tlen w całym organizmie, oraz w tworzeniu hormonów w nadnerczach. Przyjmowanie suplementów witamin z grupy B może zapobiegać wypadaniu włosów i wspomagać ich wzrost.

Niedobory witamin z grupy B mogą powodować przerzedzenie włosów, a także swędzenie. Witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie, co oznacza, że ich nadmiar jest usuwany wraz z moczem. W związku z tym organizm nie może magazynować tych witamin i musi pozyskiwać je z diety i suplementów. Z czasem może to prowadzić do wielu objawów. Dlatego tak ważne jest, by dostarczać organizmowi wystarczającą ilość witaminy B w diecie.

Diety wysokocukrowe powodują wypadanie włosów

Diety wysokocukrowe są jedną z głównych przyczyn łysienia u mężczyzn i kobiet. Brak białka w diecie opartej na cukrze hamuje wzrost mieszków włosowych, co z kolei prowadzi do przerzedzenia włosów. Ponadto cukier pozbawia organizm niezbędnych witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego rozwoju włosów, co skutkuje zmniejszeniem liczby mieszków włosowych. Jeśli nie jesteś wegetarianinem lub weganinem, możesz rozważyć wprowadzenie pewnych zmian w diecie.

Cukier sprzyja powstawaniu stanów zapalnych, które z kolei zaburzają zdolność organizmu do wytwarzania włosów. Cukier zawarty w słodkich produktach spożywczych powoduje także wzrost poziomu insuliny i androgenów, które wiążą się z mieszkami włosowymi i powodują wypadanie włosów. Na szczęście, szkody wyrządzone przez diety wysokocukrowe są tymczasowe i można je naprawić poprzez odpowiednie odżywianie. Niestety, tego typu dieta nie jest trwała i może prowadzić do trwałej utraty włosów.

Wiele produktów wysokocukrowych zawiera duże ilości cukru, który może hamować wzrost mieszków włosowych, a nawet powodować cukrzycę. Żywność ta powoduje gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi, co zaburza pracę wielu układów organizmu. Co więcej, nadmiar cukru wywołuje stany zapalne w wielu częściach ciała, w tym w mieszkach włosowych. Co więcej, dieta wysokocukrowa może prowadzić do cukrzycy, a ta z kolei do osłabienia wzrostu włosów.

Podobne tematy