Jak sobie radzić z przebarwieniami skóry po sterydach

Przebarwienie skóry po sterydach jest niepożądanym efektem ubocznym kuracji sterydowych. Może być spowodowane przez różne czynniki, w tym miejscowe sterydy stosowane w leczeniu. W tym artykule omówimy niektóre z objawów tego stanu i omówimy sposoby leczenia go za pomocą kremów. Będzie również omówić niektóre z opcji dostępnych dla leczenia przedoperacyjnego.

Z dumą prezentujemy treść stworzoną na zamówienie portalu dirtymakeup.pl

Objawy

Objawy przebarwienia skóry po przyjmowaniu sterydów są częstym skutkiem ubocznym. Mogą pojawić się na twarzy i w okolicach narządów płciowych. Ten efekt uboczny występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Może on rozprzestrzeniać się również na inne części ciała. Zazwyczaj te efekty uboczne są tymczasowe i ustępują z czasem.

Najczęstszym objawem jest pojawienie się zaczerwienienia lub obrzęku wokół obszaru leczonego sterydami. Może on również rozprzestrzeniać się na pobliskie obszary. Pacjenci mogą również odczuwać swędzenie, pieczenie i kłucie. Ten efekt uboczny często ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni i może być leczony za pomocą lodu i unieruchomienia. Jednak przebarwienie skóry może być trwałe, zwłaszcza u pacjentów o ciemniejszej karnacji.

Sterydy miejscowe są zwykle stosowane na skórę raz lub dwa razy na dobę. Należy upewnić się, że niewielką ilość leku nakłada się tylko na miejsca objęte chorobą. Unikaj wcierania leku w całe ciało. Ważne jest również, aby umyć ręce po zastosowaniu miejscowych sterydów. Pomoże to zminimalizować wszelkie skutki uboczne i zapewni, że Twoja skóra pozostanie zdrowa.

W zależności od rodzaju zastrzyku sterydowego, może upłynąć kilka dni zanim pojawią się rezultaty. Krótko działające, rozpuszczalne sterydy mogą być skuteczne natychmiast, podczas gdy mniej rozpuszczalne preparaty mogą działać nawet do tygodnia. Niektóre sterydy mogą pozostać w organizmie przez miesiące, a nawet lata. Twój lekarz może również przepisać inne leki w celu leczenia objawów podczas gdy jesteś na sterydach.

Leczenie

Leczenie przebarwień skóry po sterydach jest dostępne w postaci miejscowych kremów lub maści. Zazwyczaj są one nakładane na dotknięte miejsce raz lub dwa razy dziennie. Ważne jest, aby nałożyć niewielką ilość i wcierać ją aż do zniknięcia. Po nałożeniu kremu należy zawsze umyć ręce.

Najczęstszym efektem ubocznym sterydów jest przebarwienie skóry. Jest to częste u osób o ciemniejszej karnacji i może utrzymywać się przez miesiące lub lata. Jeśli utrzymuje się, konieczne może być leczenie. W zależności od przyczyny, miejscowe kremy lub lotiony mogą być nieskuteczne. W ciężkich przypadkach konieczny może być zabieg chirurgiczny.

Oprócz przebarwień skóry, długotrwałe stosowanie miejscowych sterydów może powodować alergie skórne. Leki te zawierają środki konserwujące, które mogą podrażniać skórę. W rezultacie wiele osób doświadcza podrażnienia i nadmiernej potliwości. Objawy te mogą trwać przez kilka dni lub miesięcy lub mogą być bardziej nasilone. Objawy często ulegają poprawie po odstawieniu miejscowych steroidów.

Innym możliwym skutkiem ubocznym stosowania miejscowych steroidów są plamy słoneczne. Są one charakterystyczną zmianą koloru skóry i mogą przypominać piegi. Są one dziedziczne i mogą być bardziej zauważalne przy ekspozycji na światło słoneczne. Nie ma lekarstwa na plamy słoneczne, ale przepisane kremy rozjaśniające mogą je z czasem zanikać.

Inny rodzaj leczenia przebarwień skóry po sterydach polega na stosowaniu zastrzyków sterydowych. Zastrzyki te pomagają zmniejszyć stan zapalny i ból. Aby wykonać zabieg, skóra jest oczyszczana środkiem antyseptycznym przed wprowadzeniem małej igły. Następnie wstrzykuje się niewielką ilość sterydu i środka miejscowo znieczulającego. Skóra jest następnie przykrywana gazą lub opatrunkiem samoprzylepnym.

Miejscowe sterydy powinny być stosowane wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza. Ważne jest, aby po zastosowaniu miejscowych sterydów regularnie stosować krem nawilżający. Zapobiegnie to kolejnym zaostrzeniom. Jednak niektóre osoby mogą kontynuować stosowanie sterydów nawet po ustąpieniu objawów. Jeśli tak się stanie, należy przerwać stosowanie miejscowych sterydów i kontynuować codzienne stosowanie kremów nawilżających.

Innym częstym działaniem niepożądanym miejscowych sterydów jest dołeczek skórny. Przebarwienie to dotyczy skóry i może pojawić się między jednym a czterema miesiącami. W ciężkich przypadkach może utrzymywać się nawet przez rok. Podczas gdy niektóre rodzaje sterydów częściej powodują wgłębienie w skórze, inne rodzaje również mogą je powodować. Jeśli doświadczysz tego efektu ubocznego, najlepiej omów go ze swoim lekarzem, który ma doświadczenie z przebarwieniami skóry po sterydach.

Wstępne zastrzyki sterydowe

Wstępne zastrzyki sterydowe na przebarwienia skóry to niechirurgiczny zabieg, który zmniejsza stan zapalny i ból. Zastrzyk wykonywany jest przy użyciu maleńkiej igły i środka znieczulającego miejscowo. Miejsce wstrzyknięcia jest oczyszczane za pomocą środka antyseptycznego przed podaniem niewielkiej ilości sterydu i środka znieczulającego. Miejsce to jest następnie przykrywane gazą lub opatrunkiem samoprzylepnym.

Przedoperacyjne zastrzyki sterydowe na przebarwienia skóry są również dostępne w celu zmniejszenia blizn przerostowych lub keloidów. Zazwyczaj zastrzyk sterydowy podaje się co cztery do sześciu tygodni. Lekarz może ograniczyć liczbę zastrzyków do pięciu lub mniej. Większość z tych zabiegów nie wymaga znieczulenia i trwa około piętnastu minut. Pacjenci mogą masować obszar blizny po tym zabiegu, aby rozbić tkankę bliznowatą i zwiększyć skuteczność zastrzyku. Jednak zabiegi te nie są pozbawione ryzyka. Wyniki zastrzyków sterydowych mogą być tymczasowe lub trwałe. Niektórzy ludzie rozwijają zapadniętą skórę lub przerzedzenie skóry po otrzymaniu tych zastrzyków.

Zastrzyki mogą powodować skutki uboczne, w tym flary kortyzonu. Jest to wynik krystalizacji sterydu po wstrzyknięciu. Pacjent może odczuwać silny ból przez dzień lub dwa. Jest to często bardziej dotkliwe niż początkowy dyskomfort, ale objawy zwykle ustępują samoistnie w ciągu kilku dni. Lód i unieruchomienie mogą pomóc złagodzić ból. Oprócz bólu, zastrzyki sterydowe mogą prowadzić do trwałego odbarwienia skóry, zwłaszcza jeśli pacjent ma ciemniejszą karnację.

Zastrzyki sterydowe do przestrzeni zewnątrzoponowej mogą być wykonywane różnymi technikami, w tym fluoroskopią i prowadzeniem za pomocą promieniowania rentgenowskiego. Zabieg jest zazwyczaj wykonywany z pacjentem leżącym na brzuchu. Zabieg wymaga znieczulenia miejscowego. Czasami pacjenci otrzymają niewielką ilość barwnika kontrastowego. Ważne jest, aby poinformować lekarza, jeśli u pacjenta wystąpiły jakiekolwiek niepożądane reakcje na znieczulenie.

Przedoperacyjne zastrzyki sterydowe są czasami łączone z innymi zabiegami, takimi jak miejscowo stosowane sterydy. Niektóre zabiegi są lepiej dostosowane do blizn przerostowych, które mogą lepiej reagować na sterydy niż blizny keloidowe. Jeśli przedoperacyjne wstrzyknięcie sterydów nie przyniesie pożądanych rezultatów, może być konieczne wykonanie innego zabiegu. W międzyczasie należy najpierw spróbować innych niechirurgicznych opcji. Kremy

Kremy do radzenia sobie z przebarwieniami skóry spowodowanymi przez sterydy są dostępne na rynku. Ogólnie rzecz biorąc, są one stosowane do dotkniętego obszaru skóry raz lub dwa razy dziennie. Mają być stosowane w cienkich warstwach i nie mogą być stosowane zbyt liberalnie. Po ich zastosowaniu należy dokładnie umyć ręce.

Kremy zawierają wodę i olej, mają doskonałe właściwości natłuszczające. Są również łatwo wchłaniane przez skórę. Są jednak mniej wydajne niż maści i mogą zawierać środki konserwujące, które mogą podrażniać skórę lub wywoływać reakcję alergiczną. Kremy są przydatne w miejscach, gdzie stosuje się leki steroidowe, ponieważ nie mają właściwości okluzyjnych.

Kremy na przebarwienia skóry spowodowane przez sterydy mogą pomóc w zmniejszeniu pigmentacji. Kremy te działają poprzez hamowanie tyrozynazy, która jest odpowiedzialna za pigmentację skóry. Można je stosować dwa razy dziennie nawet przez sześć miesięcy. Stosowanie kremów łączonych jest korzystne w tym celu, ponieważ pomagają one zapewnić przestrzeganie zasad, chociaż zwykle brakuje w nich najsilniej działających poszczególnych składników.

Kremy steroidowe mogą również pomóc w zminimalizowaniu częstości nawrotów choroby. Stosowanie miejscowych sterydów jest skuteczne w zmniejszaniu stanu zapalnego i tłumieniu nadaktywnej odpowiedzi układu odpornościowego. Kremy są najczęstszą formą dostarczania sterydów, ale inne formy leku obejmują żele, lotiony i spraye.

Kremy z kortyzonem są również bardzo skuteczne w zmniejszaniu przebarwień pozapalnych. Pomagają one również złagodzić ból, swędzenie i zaczerwienienie w dotkniętym obszarze. Stosowanie tych kremów może pomóc w redukcji przebarwień pozapalnych i zmniejszyć ryzyko wystąpienia przebarwień w przyszłości.

Podobne tematy