Jaki jest odcień skóry człowieka – odpowiedź lekarzy

Wiele czynników może wpływać na kolor skóry i nie ma jednego wyjaśnienia dla konkretnego odcienia skóry. Ogólnie rzecz biorąc, istnieje 150 różnych genów, które kontrolują pigmentację skóry. Melanina jest produkowana przez melanocyty i dostarczana na powierzchnię przez keratynocyty. Inne komórki w skórze, zwane fibroblastami, produkują kolagen i tkankę łączną w odpowiedzi na uszkodzenia i urazy skóry – te dane są udostępnione przez portal Blog o Urodzie. Komórki te również przyczyniają się do napięcia skóry.

Nierówny koloryt skóry

Nierówny koloryt skóry u ludzi to powszechny problem, który może mieć wiele różnych przyczyn. Najczęstszą przyczyną jest ekspozycja na słońce, która aktywuje komórki odpowiedzialne za pigmentację skóry i powoduje, że produkują one więcej pigmentu. Może to prowadzić do powstania plam słonecznych. W niektórych przypadkach przyczyna nie jest znana, a osoba może po prostu cierpieć z powodu naturalnej tendencji do powstawania nierównomiernego koloru skóry.

W niektórych przypadkach problem ten można leczyć za pomocą naturalnych środków. Jednym z popularnych naturalnych składników jest witamina C, która ma właściwości przeciwutleniające, które zapobiegają uszkodzeniom komórek skóry. Witamina C jest niezbędna dla zdrowia skóry, a serum z witaminą C może pomóc w zmniejszeniu widoczności nierównomiernego kolorytu skóry. Witamina C ma również działanie przeciwzapalne i łagodzące. Oczar wirginijski to kolejny naturalny składnik, który może być stosowany bezpośrednio na skórę. Można go znaleźć w tonikach, mydłach i lotionach.

Skala Fitzpatricka

Skala Fitzpatricka dla odcienia ludzkiej skóry to uniwersalny język kolorów stworzony przez lekarza z Harvardu Thomasa B. Fitzpatricka w latach 70-tych. Fitzpatrick chciał ustalić, jak różne odcienie skóry ludzi reagują na światło słoneczne. Wyniki były zaskakujące. Początkowo Fitzpatrick zakładał, że tylko blond pacjenci ulegają poparzeniom słonecznym, ale później odkrył, że osoby o ciemnych włosach i brązowych oczach są równie podatne na uszkodzenia słoneczne.

Skala Fitzpatricka dotycząca odcienia ludzkiej skóry składa się z sześciu segmentów, dzięki którym można określić, jakie zabiegi najlepiej sprawdzą się na danym typie skóry. Typy skóry od jeden do trzy są szczególnie podatne na szkodliwe działanie promieni słonecznych, które mogą przyspieszać starzenie, a nawet powodować raka skóry. Z kolei typy skóry od czwartego do szóstego nie są odporne na szkodliwe działanie słońca i powinny codziennie stosować filtry przeciwsłoneczne. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem jakiegokolwiek zabiegu kosmetycznego omówić swój odcień skóry z lekarzem medycyny estetycznej.

Melanina

Melanina to złożony polimer, który pochodzi od aminokwasu tyrozyny. Jest obecna w różnym stopniu zarówno w skórze ludzi, jak i zwierząt i zapewnia pigmentację skóry i oczu. Może również chronić komórki przed szkodliwymi promieniami UV. Ludzka melanina składa się z dwóch rodzajów, eumelaniny i feomelaniny. Eumelanina chroni skórę przed promieniami UVB, natomiast feomelanina nie.

Melanina jest produkowana przez melanocyty, które znajdują się w skórze i włosach. Różne melanocyty produkują różne kolory i wzory, co skutkuje różnymi odcieniami skóry. Poziom produkcji melaniny w skórze i włosach również może się różnić, przy czym niektórzy ludzie mają więcej melaniny w skórze niż inni. Ponadto, produkcja melaniny różni się w zależności od wieku i płci.

Promienie UV

Chociaż promieniowanie ultrafioletowe nie jest szkodliwe dla środowiska, to jednak powoduje poważne problemy dla ludzkiego organizmu. Promienie te niszczą włókna kolagenowe, które zapewniają skórze jędrność, zapobiegają przebarwieniom i pękaniu naczyń krwionośnych. Bez kolagenu skóra staje się cętkowana i cienka jak papier, a prawdopodobieństwo rozwoju raka skóry wzrasta.

Istnieje kilka mechanizmów leżących u podstaw wpływu promieniowania UV na pigment w ludzkiej skórze. Pierwszy z nich polega na wzroście MITF, czynnika transkrypcyjnego, który reguluje funkcje melanocytów. Ekspozycja na promienie UV powoduje wzrost poziomu MITF o dwa do trzech razy w ciągu trzech do czterech tygodni. Drugim mechanizmem jest rozwój melaniny, która przyczynia się do koloru skóry.

Witamina E

Witamina E jest silnym antyoksydantem rozpuszczalnym w tłuszczach, stosowanym od ponad pięćdziesięciu lat w dermatologii. Jest ważnym składnikiem kosmetyków i chroni skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Posiada również właściwości fotoprotekcyjne i antytumorogenne. Istnieje jednak niewiele dobrze kontrolowanych badań klinicznych, które pozwoliłyby określić, czy witamina E jest skuteczną metodą leczenia chorób skóry.

Tokoferol jest najczęstszą formą witaminy E występującą w produktach do pielęgnacji skóry. Uważa się, że jego właściwości antyoksydacyjne wynikają z obecności wolnej aromatycznej grupy hydroksylowej. Jego biokonwersja wymaga hydrolizy w celu wytworzenia aktywnej, wolnej witaminy E. Na ten proces biokonwersji może mieć wpływ technologia formulacji i docelowa warstwa skóry. Na przykład, warstwa rogowa ma niższy wskaźnik biokonwersji witaminy E niż jądrowa warstwa naskórka.

Zakażenia

Zakażenia wywołane przez ludzką skórę mogą mieć różne nasilenie i rodzaj. Większość infekcji ustępuje samoistnie bez leczenia, ale inne mogą wymagać zastosowania antybiotyków lub terapii dożylnej w szpitalu. Antybiotyki miejscowe są często przepisywane na bakteryjne zakażenia skóry, a dostępne bez recepty kremy przeciwgrzybicze mogą być stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych i pasożytniczych. Zimne okłady i leki przeciwzapalne mogą być również stosowane w celu złagodzenia dyskomfortu i zmniejszenia stanu zapalnego.

Infekcje bakteryjne na skórze są wywoływane przez bakterie, grzyby i wirusy. Do najczęstszych typów bakteryjnych zakażeń skóry należą Staphylococcus aureus, paciorkowce b-hemolizujące grupy A oraz wirus opryszczki zwykłej. Wśród grzybów wywołujących infekcje skóry najczęstszym sprawcą jest trichophyton rubrum.

Rak

Rak skóry jest często trudniejszy do wykrycia u osób kolorowych. Wśród osób o ciemnej skórze, 60 procent nowotworów zaczyna się w miejscach, które nie są często wystawione na działanie promieni słonecznych, takich jak podeszwy stóp. Zmiany pojawiające się na tych obszarach mogą być mylone z brodawkami, grzybami lub ciemnym paznokciem.

Nowotwory skóry mogą mieć kolor od brązowego lub czerwonego do czarnego. Niektóre są podobne do koloru otaczającej je skóry, podczas gdy inne są ciemniejsze i przypominają zupełnie inny kolor. Z kolei biali ludzie są znacznie bardziej narażeni na rozwój czerniaka niż ludzie jakiejkolwiek rasy. Dzieje się tak dlatego, że biali ludzie mają mniej melaniny w skórze, substancji, która chroni przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.

Podobne tematy