Jakie witaminy wspomagają wzrost włosów?

Jeśli chcesz mieć długie, piękne włosy, powinnaś dodać do swojej diety pewne witaminy. Biotyna, niacyna, kwas foliowy i cynk to tylko niektóre z nich. Każda z nich ma swoje unikalne zalety i różny stopień skuteczności, dlatego ważne jest, aby zrozumieć, co każda z nich robi i jak działa. Biotyna wspomaga wzrost włosów, podczas gdy witaminy C i E zwalczają wolne rodniki i dostarczają przeciwutleniaczy, które chronią przed wolnymi rodnikami.

Biotyna

Do odrastania włosów niezbędna jest biotyna, która jest kofaktorem enzymów karboksylazy. Biotyna wspomaga działanie blokerów DHT w organizmie. Biotyna znajdująca się w mieszkach włosowych jest również istotnym składnikiem skóry, paznokci i włosów. Biotyna znajduje się w wielu źródłach żywności, w tym w pełnych ziarnach, niepolerowanym ryżu, żółtku jaj i orzechach.

Przyjmowanie suplementów z biotyną wiąże się z kilkoma zagrożeniami, ale są one stosunkowo niewielkie. Przedawkowanie suplementów biotyny może zakłócać wyniki badań medycznych lub wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Przed zażyciem jakichkolwiek suplementów należy skonsultować się z lekarzem. Korzyści płynące ze stosowania biotyny na porost włosów są warte ryzyka. Jednak nie dla każdego może być ona najlepszym wyborem. Mimo licznych korzyści, przed zastosowaniem suplementów z biotyną należy rozważyć kilka ważnych środków ostrożności.

Przyjmowanie suplementów z biotyną nie jest zalecane dla osób cierpiących na wypadanie włosów lub trądzik. Jeśli jednak masz niedobór biotyny, suplementy z biotyną mogą pomóc Ci uzyskać zdrową skórę głowy i gęste, lśniące włosy. Pamiętaj tylko, aby stosować się do zaleceń lekarza i spożywać różnorodne pokarmy. Dobry suplement biotyny może pomóc w zapobieganiu lub leczeniu trądziku.

Niacyna

Witaminy z grupy niacyny wspomagają wzrost włosów na wiele sposobów. Po pierwsze, niacyna poprawia krążenie krwi do skóry głowy, gdzie pomaga dostarczyć tlen i składniki odżywcze do mieszków włosowych. Zdrowe włosy wymagają zdrowej skóry głowy oraz innych witamin i minerałów. Słabe krążenie krwi jest jedną z głównych przyczyn przerzedzania się i wypadania włosów. Poprawiając krążenie krwi w skórze głowy, niacyna może przyczynić się do szybszego i gęstszego wzrostu włosów. Niacyna ma także inne korzyści dla Twojego organizmu.

Po drugie, niacyna wzmacnia przerzedzone i zniszczone włosy. Ma ona również właściwości przeciwzapalne i nawilżające, dzięki czemu jest przydatna dla mieszków włosowych, które uległy pewnym uszkodzeniom. Co więcej, niacyna może poprawić stan zapalny skóry głowy, ułatwiając wzrost nowych włosów. Może również naprawić uszkodzone pasma, poprawiając wygląd grzywy.

Niacyna to niezbędna witamina z grupy B, która nie jest naturalnie wytwarzana w organizmie. Ponieważ nie jest syntetyzowana przez organizm, musi być pozyskiwana z diety. Dostępne są suplementy niacyny, jednak ich przedawkowanie może mieć negatywne skutki uboczne. Niacyna jest stabilnym antyoksydantem, dlatego można jej spożywać do 16 miligramów dziennie. Niacyna jest dostępna w postaci suplementu lub preparatu do stosowania miejscowego.

Kwas foliowy

Zapewne słyszałaś o kwasie foliowym, witaminie z grupy B występującej naturalnie w żywności, ale czy wiesz, jak może on pomóc Twoim włosom rosnąć? Kwas foliowy pomaga organizmowi wytwarzać zdrowe, nowe komórki. Nie wszyscy ludzie cierpią na niedobór kwasu foliowego, dlatego suplementacja wysokiej jakości witaminami z kwasem foliowym może być pomocna. Na szczęście suplementy kwasu foliowego są niedrogie i powszechnie dostępne. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak kwas foliowy może pomóc Twoim włosom.

Hormony są bezpośrednio związane ze wzrostem i wypadaniem włosów. Kwas foliowy wspomaga prawidłowy poziom kortyzolu w nadnerczach, który jest niezbędny do wzrostu włosów. Może on również zapobiegać wypadaniu włosów, zmniejszając działanie hormonu stresu – kortyzolu. Oprócz wspierania zdrowego poziomu hormonów, suplementy kwasu foliowego mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia skóry głowy i mieszków włosowych. Aby dowiedzieć się, jakie korzyści dla Twoich włosów ma kwas foliowy, czytaj dalej!

Najlepszym źródłem tej witaminy jest żywność bogata w foliany. Żywność wzbogacona jest doskonałym źródłem folianów. Staraj się jeść dużo owoców i warzyw, zwłaszcza zielonych, liściastych. Owoce cytrusowe, orzechy i niektóre rodzaje mięsa również zawierają foliany. Jeśli to możliwe, staraj się pozyskiwać foliany z naturalnych źródeł, chyba że stosujesz dietę ubogą w te produkty. Suplement zawierający folian może również pomóc organizmowi w przyswajaniu składników odżywczych z pożywienia.

Cynk

Zalecane spożycie cynku wynosi od 8 do 11 miligramów dziennie dla kobiet i mężczyzn. Ilość ta może wydawać się wysoka, ale w rzeczywistości mieści się w zakresie tego, czego naprawdę potrzebujesz, aby zachować zdrowie. Niektórzy eksperci zalecają spożywanie nawet piętnastu miligramów cynku dziennie w postaci chelatu. Ogólnie rzecz biorąc, większość specjalistów od włosów zaleca przyjmowanie do 25 miligramów dziennie. Nie należy jednak przyjmować większych dawek!

Znalezienie źródeł cynku w żywności nie jest trudne. Wołowina, szpinak, ostrygi, pestki dyni, soczewica, kiełki pszenicy i soczewica są bogate w ten niezbędny składnik odżywczy. Chociaż witamina ta może pomóc w odrastaniu włosów, jej działanie jest skuteczniejsze, jeśli spożywasz odpowiednie rodzaje pokarmów. Niektóre pokarmy bogate w cynk to ostrygi, szpinak, kiełki pszenicy, pestki dyni, soczewica i nasiona konopi.

Cynk przyjmowany doustnie może wspomagać porost włosów, ponieważ reguluje ich wzrost i poprawia ogólny stan zdrowia skóry głowy. Jako integralna część tkanki włosa, cynk zapewnia sprawne funkcjonowanie gruczołów tłuszczowych wokół mieszków włosowych. Niedobór cynku jest częstą przyczyną wypadania włosów, ponieważ wpływa on na strukturę białkową mieszków włosowych. W rezultacie mieszki włosowe są słabsze i szybciej wypadają. Dieta bogata w cynk może pomóc w przywróceniu koloru i struktury włosów.

Protein

Witamina A ma wiele zalet. Ten silny przeciwutleniacz wspomaga wzrost komórek i zdrowie tkanek. Pomaga także w produkcji sebum, które utrzymuje nawilżenie włosów. Spożywanie żółtych i pomarańczowych produktów, zwłaszcza marchwi, jest doskonałym źródłem witaminy A. Ponadto znajduje się ona w ciemnych warzywach liściastych i mięsie. Niektórzy ludzie znajdują tę witaminę także w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak jaja i mleko. Jednak zbyt duża ilość witaminy A może prowadzić do wypadania włosów.

Inną zaletą witaminy A jest to, że pomaga gruczołom skórnym produkować sebum. Łój jest bardzo ważnym składnikiem włosów i skóry głowy, ponieważ sprawia, że włosy są miękkie i lśniące. Jednak zbyt duża ilość witaminy A może również powodować wypadanie włosów, dlatego pamiętaj o przyjmowaniu multiwitaminy lub suplementu mineralnego. Słodkie ziemniaki są dobrym źródłem beta-karotenu, który może być przekształcany w witaminę A. Produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak olej z wątroby dorsza, są również dobrym źródłem witaminy A.

Kolejną witaminą, która wpływa na wzrost włosów, jest biotyna. Ta rozpuszczalna w wodzie witamina wspomaga wzrost włosów, skóry i paznokci. Osoby, które nie otrzymują wystarczającej ilości biotyny, mają słabe i wypadające włosy. Biotyna pomaga zwiększyć tempo wzrostu włosów, ale nie ich grubość. Biotyna jest również stosunkowo niedroga, co czyni ją doskonałym suplementem na wypadanie włosów. Biotyna Nature Made to dobry wybór. Firma ta produkuje wysokiej jakości suplementy.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Stosowanie kwasów tłuszczowych omega-3 w diecie przynosi wiele korzyści. Oprócz przyspieszenia wzrostu włosów, pomagają one zapobiegać stanom zapalnym i chorobom układu krążenia. Kwasy te poprawiają również stan zdrowia skóry i włosów. Ponadto, mają inne korzystne działanie, takie jak obniżenie ryzyka zachorowania na cukrzycę i poprawa funkcjonowania mózgu. Są również smaczne i można je dodawać do sałatek lub proteinowych smoothie.

Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne dla zachowania dobrego stanu zdrowia, od serca po mózg. Dzięki nim rosną gęste, zdrowe włosy. Omega-3 pomagają przywrócić objawy minimalnych uszkodzeń włosów poprzez odżywianie mieszków włosowych. Przyjmowanie suplementów Omega-3 pomaga również chronić skórę głowy przed stanami zapalnymi, które są główną przyczyną wypadania włosów. A ponieważ pomagają one zapobiegać wypadaniu włosów, są niezbędnym składnikiem wielu produktów dostępnych obecnie na rynku.

Oprócz zwiększania produkcji zdrowych mieszków włosowych, olej rybny jest także doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Badania wykazały, że olej rybi może pomóc w zwalczaniu łupieżu, który może powodować wypadanie włosów. Jeśli obawiasz się toksyczności oleju rybiego, spróbuj przyjmować go w kapsułkach. Przed rozpoczęciem stosowania suplementu z olejem rybnym należy skonsultować się z lekarzem. Suplementy zawierające kwasy tłuszczowe omega-3 mogą pomóc w szybszym i gęstszym wzroście włosów.

Żelazo

Jednym z minerałów niezbędnych do wzrostu włosów jest żelazo. Żelazo wchodzi w skład białka hemoglobiny. Gdy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości żelaza, zmniejsza się objętość włosów. Objętość włosów można przywrócić, spożywając pokarmy bogate w żelazo. Dobrym źródłem żelaza są wołowina, kurczak, jajka, szpinak, słodkie ziemniaki, fasola i soczewica. Przed zastosowaniem suplementu żelaza należy skonsultować się z lekarzem.

Witaminy z grupy B są bardzo ważne dla wzrostu włosów. Wspomagają one krążenie krwi i transportują tlen do skóry głowy. Witaminy z grupy B można znaleźć w rybach, pełnych ziarnach zbóż i ciemnej zieleninie. Witamina C to silny przeciwutleniacz, który wspomaga tworzenie kolagenu i pomaga wchłaniać żelazo z pokarmów pochodzenia roślinnego. Pokarmy bogate w witaminę C wspomagają również zdrowy wzrost włosów. Witamina A, kwas foliowy i selen to inne składniki odżywcze niezbędne dla zdrowych włosów.

Biotyna jest najbardziej znanym pokarmem bogatym w witaminy wspomagające wzrost włosów. Istnieją jednak inne pokarmy bogate w ten minerał, które mogą przyspieszyć wzrost włosów. Jajka, słodkie ziemniaki, cebula, soczewica, orzechy pekan i pomidory zawierają duże ilości witaminy B. Niedobór żelaza jest główną przyczyną wypadania włosów u kobiet. Suplementacja żelazem może pomóc odwrócić ten stan. To tylko niektóre z korzyści, jakie dają witaminy na porost włosów.

Podobne tematy