Przebarwienia skóry u dzieci – jak sobie z nimi radzić

Diagnozowanie przebarwień skóry u dzieci może być wyzwaniem. Dokładne badanie fizyczne i wywiad lekarski będą niezbędne do postawienia właściwej diagnozy. Ciemniejsza skóra może być trudniejsza do zauważenia, ale lekarz może przyjrzeć się wargom, językowi i płytkom paznokciowym dziecka. Lekarz może również wykonać test nasycenia tlenem, aby określić, czy dziecko ma niski poziom tlenu. Jeśli test jest negatywny, leczenie nie jest konieczne.

Grzybica

Grzybica to infekcja, która zaczyna się jako wysypka. Zazwyczaj dotyka ona górnych partii ramion, klatki piersiowej, szyi i twarzy. Wysypki te mogą mieć kolor od białego do różowego lub nawet opalonego. Zainfekowane obszary mogą być bardziej widoczne podczas ciepłej i słonecznej pogody. Jeśli możesz, unikaj opalania w tych miejscach. Należy również regularnie myć skórę, aby zapobiec zakażeniu.

Jeśli domowe sposoby na grzybicę nie działają, udaj się do lekarza w celu postawienia diagnozy. Lekarz zbada skórę dziecka specjalną lampą i prawdopodobnie przepisze doustne lub miejscowe leki przeciwgrzybicze. Często takie leczenie jest wystarczające, ale jeśli wysypka utrzymuje się dłużej niż cztery tygodnie, najlepiej udać się do dermatologa.

Miejscowy lek przeciwgrzybiczy to produkt, który można stosować bezpośrednio na skórę. Produkty te występują w postaci szamponu, balsamu lub mydła i pomagają kontrolować wzrost drożdży. Możesz kupić dostępne bez recepty produkty przeciwgrzybicze zawierające klotrimazol, ketokonazol, mikonazol lub terbinafinę. Stosowanie tych produktów dwa razy w miesiącu może zmniejszyć częstotliwość występowania epizodów.

Grzybica versicolor jest spowodowana przerostem komórek drożdży na powierzchni skóry. Drożdże rozwijają się w ciepłym, wilgotnym środowisku. Infekcja powoduje swędzenie i białe lub jasne plamy na skórze. Jeśli uważasz, że Twoje dziecko ma grzybicę, lekarz może zbadać je pod kątem obecności komórek drożdży.

Grzybica jest chorobą skóry, która dotyka ludzi o każdym kolorze skóry. Plamy mogą być białe, różowe, brązowe lub miedziane. Mogą być łuszczące się i mogą pokrywać duże obszary skóry. Plamy te mogą być niezauważalne, ale mogą powodować dyskomfort i zakłopotanie. Z tych powodów ważne jest, aby zrozumieć, jak radzić sobie z grzybicą.

Grzybicę versicolor można leczyć kremami przeciwgrzybicznymi. Możesz również stosować szampony zawierające siarczek selenu, aby zwalczyć infekcję. Jeśli jednak objawy u dziecka nie ustępują, należy skonsultować się z dermatologiem lub lekarzem.

Pityriasis alba

Pityriasis alba to częsta choroba skóry, która dotyka dzieci. Często objawia się jako blade, łuszczące się plamy na twarzy i ciele. Jest nieszkodliwa i ostatecznie zanika do normalnego odcienia skóry. Jednak dotknięte nią obszary mogą z czasem stać się bardziej zauważalne, zwłaszcza u dzieci o ciemniejszej skórze.

Większość dzieci z pityriasis alba nie wymaga żadnego leczenia. Zmiany znikną same w ciągu miesięcy lub lat. Możliwe jest stosowanie miejscowo kremu na zmienione chorobowo miejsca, aby przyspieszyć proces gojenia. Chociaż stan ten jest nieszkodliwy, może mieć wpływ na samoocenę dziecka. Na ogół ustępuje ono w wieku dorosłym.

Pityriasis alba to powszechne schorzenie skóry, które najczęściej dotyka dzieci w wieku od trzech do szesnastu lat. Może jednak wystąpić również u młodych dorosłych. Obszar dotknięty chorobą jest blady, łuszczy się i swędzi. U dzieci, pityriasis alba może być mylony z innymi zaburzeniami skóry, które powodują hipopigmentację. Dlatego ważne jest, aby uzyskać właściwą diagnozę od dermatologa. Dermatolog zbada dotknięty obszar i wykona testy, aby ustalić, czy schorzenie jest wynikiem działania grzybów.

Pityriasis alba nie jest poważnym schorzeniem. W większości przypadków ustępuje samoistnie, choć może to potrwać kilka miesięcy. Jeśli leczenie jest konieczne, możesz spróbować zastosować krem emolientowy, aby złagodzić suchość i swędzenie. Możesz również zastosować miejscowo sterydy, jeśli swędzenie jest silne.

Pityriasis alba to choroba skóry u dzieci, która zwykle dotyka twarzy, tułowia i ramion. Chociaż jest to łagodna choroba skóry, może stać się podrażniona przy ekspozycji na słońce.

Hipopigmentacja pozapalna

Hipopigmentacja pozapalna jest częstym schorzeniem skóry charakteryzującym się utratą pigmentu. Może być wynikiem różnych procesów zapalnych i urazowych. Jednymi z najczęstszych przyczyn są atopowe zapalenie skóry i łuszczyca. Dzieci o ciemnej skórze są szczególnie narażone na rozwój tego stanu, zwłaszcza jeśli są podatne na infekcje skórne. Inną przyczyną hipopigmentacji pozapalnej jest bielactwo, które powoduje całkowitą utratę melanocytów. Dzieci z bielactwem mają zwykle bladą, białą jak kość słoniowa karnację.

Chociaż hipopigmentacja pozapalna u dzieci jest często związana z egzemą lub atopowym zapaleniem skóry, inne warunki mogą powodować ten stan. Na przykład miejscowo stosowane kortykosteroidy, leki miejscowe i pityriasis mogą powodować zmniejszenie pigmentacji skóry.

Objawy hipopigmentacji pozapalnej to słabo zarysowane wybielenie skóry o nieregularnym zarysie. Stan ten dotyczy melanocytów, które produkują melaninę. Skóra wydaje się jaśniejsza niż normalnie w miejscach objętych stanem zapalnym, zwłaszcza w przypadku ciemnej karnacji. Stan ten może również rozwinąć się w inne powikłania, w tym bliznowacenie.

Przyczyny hipopigmentacji pozapalnej są słabo poznane. Chociaż powszechnie wiąże się ją z zakażeniem skóry, mechanizm leżący u jej podłoża nie jest jasny. Zapalne choroby skóry, takie jak pityriasis lichenoides alba i łojotok, mogą powodować labilność pigmentu. Chociaż stan ten może powodować trwałe przebarwienia skóry, zwykle ustępuje sam w ciągu dwóch lat. W skrajnych przypadkach powstałe blizny mogą utrzymywać się przez lata.

W naszym przypadku 9-letni chłopiec prezentował zmiany skórne na przedramionach, udach i klatce piersiowej. 2 tygodnie przed zgłoszeniem się do szpitala miał również niską gorączkę. Chłopiec nie miał w wywiadzie podobnych wykwitów i nie przyjmował żadnych leków. Poza tym dziecko było zdrowe. Zmiany rozpoczęły się w okolicy łonowej, rozprzestrzeniły się na podudzia, a następnie na stopy i ręce. Zmiany objęły również policzki i linię żuchwy.

Hipopigmentacja pozapalna u dzieci może być związana z różnymi przyczynami wrodzonymi i nabytymi. Mimo tego heterogennego spektrum często można ją rozpoznać dzięki systematycznemu podejściu, które skupia się na typowym wieku wystąpienia i rozległości zmian. W niektórych przypadkach możliwe jest leczenie przyczyn leżących u podstaw choroby.

Reakcja pokarmowa

Przebarwienie skóry jest jednym z najczęstszych objawów alergii pokarmowej. Zwykle towarzyszy mu świąd i obrzęk w miejscu dotkniętym chorobą. Reakcja alergiczna jest wywoływana, gdy układ odpornościowy organizmu rozpoznaje określone białka w żywności jako szkodliwe i wytwarza przeciwciała zwalczające te białka. Objawy mogą wahać się od zwykłej wysypki skórnej do poważnych problemów z oddychaniem.

Gdy przebarwienia skóry dziecka są spowodowane alergią pokarmową, najlepiej unikać narażania go na nią w jak największym stopniu. Choć reakcja na jeden pokarm jest zazwyczaj łagodna, to jeśli występuje wielokrotnie, należy zgłosić się do lekarza. Alergolog dziecięcy może wykonać test na alergię pokarmową i udzielić wskazówek, jak radzić sobie z objawami.

Podczas gdy niektóre dzieci nie reagują na dany pokarm przy pierwszym kontakcie, inne będą miały ciężką reakcję, jeśli zostanie on zmieszany z innymi składnikami. W takim przypadku możesz spróbować najpierw upiec potrawę lub ugotować ją intensywnie, aby uniknąć reakcji. Jeśli nie jesteś pewien dokładnych składników, powinieneś zadzwonić do producenta lub menu restauracji, aby upewnić się, że jedzenie jest bezpieczne.

Podobne tematy