Różnica między włosami nisko- i wysokoporowatymi

Jeśli nie wiesz, czym różnią się włosy o wysokiej i niskiej porowatości, nie jesteś sama. Wiele osób cierpi na obie te przypadłości. Oto kilka najczęstszych przyczyn powstawania włosów wysokoporowatych: uszkodzenia spowodowane procesami chemicznymi, nadmierną temperaturą i zbyt dużą ilością farby do włosów. Na szczęście, nie musisz wybierać między tymi dwiema przypadłościami. W tym artykule znajdziesz kilka pomocnych wskazówek, które pozwolą Ci w pełni wykorzystać możliwości Twojego typu włosów.

Włosy porowate

Włosy wysokoporowate mają tendencję do szybszego wysychania po myciu. Ponieważ łuski włosa są szeroko otwarte, woda może łatwo wnikać w pasma i szybko z nich uciekać, powodując puszenie się włosów. Ponieważ włosy o dużej porowatości schną szybciej, należy unikać produktów zawierających masło lub oleje, ponieważ mogą one prowadzić do ich nagromadzenia. Dobrą radą dla włosów wysokoporowatych jest głębokie odżywianie i unikanie zbyt wysokiej temperatury.

Włosy o normalnej porowatości mają zwykle łuski, które nie są ani zbyt zamknięte, ani zbyt otwarte. Pozwala to na równomierne rozprowadzanie wilgoci i umożliwia swobodne eksperymentowanie z różnymi fryzurami. Włosy nadmiernie porowate są zniszczone i wymagają częstej pielęgnacji, by zachować swój blask. W przeciwieństwie do włosów niskoporowatych, są one bardziej podatne na plątanie i puszenie się.

Aby sprawdzić porowatość swoich włosów, weź pasmo z czterech różnych miejsc na głowie. Następnie przesuń palcem wskazującym i kciukiem w dół pasma – część ta została skonstruowana przez redaktorów serwisu . Jeśli pasma przesuwają się gładko po palcach, oznacza to, że są niskoporowate. Jeśli zaczepiają się o palce, są nadmiernie porowate. Podobnie, jeśli Twoje włosy są zbyt porowate, będą się łatwo łamać.

Najlepszym sposobem dbania o porowatość włosów jest stosowanie odpowiedniego szamponu i odżywki. Produkty te są bardziej podatne na blokowanie łusek włosa. Mogą one jednak również pomóc w zapobieganiu nadmiernym uszkodzeniom spowodowanym przez produkty. Ogólnie rzecz biorąc, szampon klarujący zapobiega gromadzeniu się osadów na skórze głowy i włosach oraz pomaga w równomiernym rozprowadzaniu produktów. Szampon klarujący pomaga także ograniczyć gromadzenie się produktów i chroni włosy przed wysuszeniem.

Włosy o wysokiej porowatości są bardziej delikatne i wymagają szczególnej pielęgnacji. Dobry szampon i odżywka z dużą zawartością protein mogą wzmocnić włosy. Staraj się używać szamponów i odżywek nawilżających, a kuracja proteinowa co około dwa tygodnie pomoże utrzymać włosy w dobrej kondycji. Jeśli nie czujesz się komfortowo stosując odżywki proteinowe, wypróbuj domową wersję z jajkami. Jajka zawierają dużą ilość białka, które pomaga wzmocnić pasma.

Włosy zniszczone

Różnica między włosami normalnymi a zniszczonymi polega na ich porowatości. Włosy o normalnej porowatości są gęste i szybko wchłaniają wodę i produkty. Włosy wysokoporowate łatwiej przyjmują wilgoć, ale są podatne na łamanie i kruszenie. Włosy wysokoporowate można łatwo naprawić, stosując odpowiednie produkty do pielęgnacji, jednak intensywna manipulacja może uszkodzić strukturę proteinową i ochronną warstwę otoczki włosa, powodując suchość, łamliwość i przetłuszczanie się włosów.

Naturalnie wysokoporowate włosy są najbardziej narażone na wpływ środowiska, choć nie zawsze są uszkodzone. Ogólnie rzecz biorąc, włosy tego typu są delikatne i cienkie, a nadmierna obróbka może je łatwiej uszkodzić. Mają też tendencję do szybkiego wysychania, co utrudnia ich pielęgnację i układanie. Ponadto łatwiej się łamią i są bardziej podatne na plątanie, rozdwajanie końcówek i puszenie.

Odżywki proteinowe mają kluczowe znaczenie dla obu typów włosów. Odżywki proteinowe z keratyną lub proteinami jedwabiu są zalecane do włosów o dużej porowatości. Jajka są kolejnym źródłem protein, ponieważ ich wysoka zawartość wzmacnia pasma. W przypadku włosów o dużej porowatości, odżywki proteinowe powinny być stosowane raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. To samo dotyczy odżywek na bazie jajek.

Włosy uszkodzone mają niską i wysoką porowatość. Jeśli masz włosy niskoporowate, możesz zauważyć, że brakuje im objętości. Są one jednak w stosunkowo dobrym stanie i nie wymagają tyle samo uwagi, co włosy wysokoporowate. Jednak ekstremalna stylizacja ciepłem, rozjaśnianie i wystawianie włosów na działanie słonej wody są szkodliwe dla włosów o niskiej porowatości.

Włosy poddane obróbce chemicznej

Włosy poddane nadmiernej obróbce chemicznej mają wysoką porowatość, co powoduje, że są suche, zniszczone i puszące się. Nadmiernie przetworzone włosy mogą być bardzo podatne na złamania i uszkodzenia, ponieważ otoczka włosa tak łatwo się otwiera. Ponadto, włosy farbowane są zwykle porowate i podatne na złamania. Poniżej podajemy kilka wskazówek, jak naprawić nadmiernie przetworzone włosy.

Włosy o normalnej porowatości mają ściśle upakowaną otoczkę, która zapobiega ucieczce wilgoci z trzonu włosa. Włosy wysokoporowate są bardziej porowate niż niskoporowate, dlatego zaleca się regularne mycie klarujące. Najważniejszym czynnikiem przy wyborze odpowiedniego produktu chemicznego jest porowatość włosów. Idealnie byłoby, gdyby Twoje włosy miały porowatość pomiędzy niską a wysoką.

Gdy już zdecydujesz się na fryzurę farbowaną, powinnaś ograniczyć liczbę zabiegów chemicznych, którym się poddajesz. Najlepiej umawiaj się na wizytę co dwa, trzy miesiące. Jeżeli Twoje włosy mają już niską porowatość, powinnaś zdecydować się na produkt bez chemii, o wyższej porowatości. Na przykład szampon no-poo zawierający proteiny quinoa będzie wystarczająco delikatny, by pielęgnować włosy, chroniąc jednocześnie ich łuskę.

Porowatość jest ważnym czynnikiem przy wyborze koloru, ponieważ wpływa na sposób, w jaki kolor się wchłania i pozostaje na włosach. Jeśli Twoje włosy są wysokoporowate, będą wolniej wchłaniać wodę i dłużej pozostaną mokre. I odwrotnie, włosy o niskiej porowatości bardzo trudno wnikają w głąb włosa, dlatego wymagają dłuższego czasu obróbki, ale Twój kolor będzie trwalszy. Aby uzyskać taki efekt, należy użyć produktu przeznaczonego do włosów o wysokiej porowatości.

Należy pamiętać, że włosy o wysokiej porowatości mają większe wymagania w zakresie nawilżenia i są bardziej podatne na łamanie niż włosy o niskiej porowatości. Aby utrzymać poziom nawilżenia i zapobiec wysuszeniu włosów, odżywki bez spłukiwania są niezbędne w przypadku włosów wysokoporowatych. Staraj się znaleźć produkty do stylizacji zawierające silikony i proteiny, które nawilżają i uszczelniają otoczkę włosa.

Nadmierne ciepło

Metoda LCO skupia się na nakładaniu produktów na włosy w określonej kolejności. Oleje, takie jak arganowy czy jojoba, pomagają zatrzymać wilgoć. Olejki eteryczne naśladują olejki wytwarzane przez nasze ciało i sprawiają, że włosy stają się bardziej miękkie i gładkie. Jeśli są stosowane prawidłowo, mogą zapobiegać przesuszeniu i rozdwajaniu się końcówek. Poniżej wymieniono kilka produktów zalecanych do włosów o dużej porowatości.

Gdy włosy mają wysoką porowatość, łuski włosa są bardziej rozchylone i łatwiej wchłaniają wilgoć. Z tego powodu stosowanie nadmiernej temperatury lub zabiegów chemicznych powoduje szybsze wysuszanie włosów. Stan ten może być wynikiem uwarunkowań genetycznych lub uszkodzenia włosów. Poniżej podajemy kilka wskazówek, jak chronić włosy przed szkodliwym działaniem nadmiernej temperatury. Możesz nawet nie wiedzieć, że Twoje włosy są wysokoporowate, dopóki tego nie doświadczysz.

Aby określić dokładną porowatość włosów, możesz wziąć małe pasmo i zanurzyć je w misce z wodą. Jeśli kosmyk unosi się na wodzie, oznacza to, że ma niską porowatość. Taki stan sprawia, że włosy trudniej wchłaniają wilgoć. Na szczęście istnieje kilka sposobów na zapewnienie włosom nawilżenia i utrzymania ich w dobrej kondycji. Jedną z nich jest test pływalności.

Aby zapobiec wysokiej porowatości, stosuj produkty zawierające zdrowsze składniki. Regularne stosowanie głębokiej odżywki i nawilżania to kolejny świetny sposób na utrzymanie zdrowych włosów. Dodawanie do włosów produktów o właściwościach nawilżających zapobiegnie przenikaniu wilgoci do trzonu włosa i uszkodzeniu otoczki. Nadmierna stylizacja przy użyciu ciepła może uszkodzić włosy i spowodować ich zniszczenie. Na dłuższą metę może być konieczna zmiana kształtu włosów, a nawet ich profesjonalna stylizacja.

Czynniki środowiskowe

Porowatość włosów jest dziedziczona, ale może na nią wpływać także ekspozycja, obróbka chemiczna, obróbka cieplna i czynniki środowiskowe. Każde pojedyncze pasmo włosa ma wiele warstw, w tym najbardziej zewnętrzną otoczkę. Warstwa ta jest elastyczna i może się otwierać lub zamykać, dzięki czemu jest przepuszczalna dla wody. Im niższa porowatość, tym bardziej porowaty jest włos. Włosy o wysokiej porowatości są łatwiejsze do układania i pielęgnacji.

Włosy wysokoporowate to połączenie włosów nisko- i wysokoporowatych. Włosy o klasie 3 są łatwiejsze w pielęgnacji ze względu na niską porowatość i umiarkowane narażenie na działanie ciepła i środków chemicznych. Włosy o klasie 3 można farbować na kolor o pięć odcieni jaśniejszy od naturalnego, ale należy pamiętać o stosowaniu produktu bez spłukiwania, zawierającego odpowiednią ilość protein i nawilżenia.

Kolejna różnica między włosami wysokoporowatymi a niskoporowatymi polega na sposobie ich suszenia. Włosy wysokoporowate szybciej wysychają po umyciu. Ponieważ woda łatwiej wnika do trzonu włosa, suszenie trwa krócej. To świetna wiadomość dla osób, które mają krótkie włosy. Jednak włosy o dużej porowatości gorzej wchłaniają produkty do pielęgnacji włosów i odżywki.

Szybki test może pomóc Ci określić, czy Twoje włosy są nisko- czy wysokoporowate. Zanurz kosmyk włosów w misce z wodą i obserwuj, jak się unosi lub tonie. Jeśli włos tonie, oznacza to, że jest wysokoporowaty. Jeśli unosi się na wodzie, oznacza to, że jest niskoporowaty. Jeśli tonie powoli, to znaczy, że jest niskoporowaty.

Podobne tematy