Technologie przeszczepu włosów

Wyciąganie mieszków włosowych jest jedną z najczęstszych metod stosowanych podczas przeszczepu włosów. Podczas tej procedury lekarze używają instrumentu przypominającego pióro, aby pobrać pojedyncze mieszki włosowe i równomiernie je rozłożyć. Technika ta nie pozostawia później żadnych blizn. Pojedyncze przeszczepy są sortowane i badane pod mikroskopem w celu określenia liczby włosów. Następnie są one ponownie wszczepiane. Przeszczep włosów jest najlepszym sposobem na przywrócenie przerzedzonych włosów.

Artykuł przygotowany z myślą o naszych czytelnikach, dzięki współpracy z beautyone.pl

Bio-środki wspomagające

Bio-środki wspomagające w chirurgii transplantacji włosów to produkty medyczne stosowane w celu zwiększenia skuteczności zabiegu transplantacji włosów. Stosuje się je na różnych etapach zabiegu, a eksperci odnotowali poprawę wyników. Produkty te są odpowiedzią na kilka głównych niedociągnięć tradycyjnej chirurgii przeszczepu włosów, w tym niski wskaźnik przeżywalności przeszczepów. Problemy te można rozwiązać, stosując biowzmacniacze. Jednym z takich środków jest liposomalny ATP, który zawiera cząsteczki ATP wewnątrz liposomów. Cząsteczki te dostarczają energii bezpośrednio do komórek.

Pacjenci poddawani procedurze przeszczepu włosów z zastosowaniem środków wspomagających biologicznie zazwyczaj doświadczają lepszego gojenia pooperacyjnego. Pacjenci ci szybciej wracają do zdrowia w porównaniu z pacjentami, którzy przeszli tradycyjną operację przeszczepu włosów. Pacjenci często zauważają różnicę we wzroście nowych włosów po poddaniu się bio-wzmocnionemu przeszczepowi włosów – mieszki włosowe rosną szybciej i są gęstsze. Procedura ta może także zwiększyć liczbę mieszków włosowych, które można przeszczepić.

Jedną z takich technik jest osocze bogatopłytkowe. Zastrzyki z osocza bogatopłytkowego mogą pomóc w ograniczeniu wypadania włosów. Bio-udoskonalenia w technologii przeszczepu włosów są odpowiednie dla pacjentów, którzy przeszli procedurę FUT lub FUE. Technika ta została opracowana w celu poprawy czasu rekonwalescencji i wyników operacji przeszczepu włosów. Jeśli zdecydowałeś się na taki zabieg, powinieneś zapytać o to swojego lekarza. Te biowzmocnienia pomogą Ci uzyskać bardziej udany przeszczep i przyjemniejszy czas rekonwalescencji.

Pobieranie włosów wspomagane robotami

Pobieranie włosów do przeszczepu wspomagane robotami ma kilka zalet w porównaniu z technikami ręcznymi. Roboty są w stanie dokładnie i szybko pobrać mieszki włosowe. Ponadto mniejsze igły robotów minimalizują blizny, dzięki czemu pacjenci po zabiegu mogą nosić krótsze fryzury. W przeciwieństwie do technik manualnych, roboty są w stanie wykonać wiele skomplikowanych operacji w jednym czasie. Autor niniejszego artykułu przeprowadził wszystkie zabiegi chirurgiczne i jest głównym badaczem w tym badaniu.

System ARTAS został udoskonalony w porównaniu z poprzednimi generacjami. Głowica robotyczna systemu z 9-krotnym powiększeniem umożliwia wykonanie ponad 500 przeszczepów na godzinę i jest wyposażona w białe oświetlenie LED. Robot ARTAS nie pozostawia miejsca na błędy ludzkie i działa z niezwykłą precyzją. Może pobierać od 500 do 1000 przeszczepów na godzinę, dzięki czemu chirurg może skupić się na implantacji mieszków włosowych. Robot ARTAS może być również wykorzystywany do przeprowadzania zabiegu u pacjentów z bardzo krótkimi fryzurami.

Robot ARTAS to interaktywny, wspomagany komputerowo robot, który usuwa pojedyncze FU z obszaru dawcy. Posiada on sześcioosiowe przegubowe ramię robotyczne i mechanizm igłowy do oddzielania mieszków włosowych od skóry głowy. Robot jest również wyposażony w czujniki siły i kamery stereoskopowe, które kierują procesem wycinania. Podczas całego zabiegu pacjent jest umieszczony na specjalistycznym fotelu.

Chociaż zautomatyzowane pobieranie włosów do przeszczepu ma swoje zalety, nadal nie jest odpowiednie dla wszystkich pacjentów. Dokładne zastosowanie systemów zrobotyzowanych zależy od przeszczepianego obszaru, rodzaju włosów pacjenta i diagnozy chirurga. Niektórzy lekarze łączą różne metody i dokonują ich kombinacji. Zrobotyzowany system ARTAS do przeszczepu włosów został wprowadzony w 2011 roku i oferuje korzyści w postaci powtarzalności, precyzji i kontroli. Robot zmniejsza zmęczenie lekarza i liczbę popełnianych przez niego błędów.

ARTAS został dopuszczony przez FDA i wykorzystuje system optycznego naprowadzania do pobierania mieszków włosowych z obszaru dawczego pacjenta. Skraca on czas zabiegu nawet o 50%. Chirurg nadal potrzebuje dwóch osób do przeprowadzenia zabiegu, ale robot skraca czas potrzebny na cały proces. ARTAS może również pomóc chirurgowi w tworzeniu miejsc biorczych. Kolejną zaletą jest to, że roboty nie męczą się, więc chirurg nie musi się martwić, że popełni błąd.

Mikro/mini przeszczepy pęcherzykowe

Te nowe technologie można podzielić na dwie kategorie: mini/mikroprzeszczepy i mikroprzeszczepy. Mikroprzeszczepy są mniejsze niż miniprzeszczepy i nie wymagają miejsca biorczego. Ponadto mikro/miniprzeszczepy pochodzą z wielu jednostek pęcherzykowych. Przeszczepy te są zwykle nazywane „mini”, ponieważ składają się z mniej niż dziesięciu włosów.

Przeszczepianie mieszków włosowych mikro/mini to jedna z najpopularniejszych obecnie metod przeszczepiania włosów. Przeszczepy te są umieszczane w miejscach za linią włosów z przodu głowy lub w jej pobliżu i mają na celu zagęszczenie włosów, a nie uzyskanie całkowicie naturalnego wyglądu. Technologie te są klasyfikowane w zależności od stopnia podobieństwa do oryginalnej jednostki mieszkowej. W 1975 r. O’tar Norwood wprowadził skalę oceny operacji przeszczepu włosów. Klasa A składa się z pięciu etapów, a klasa zwykła z siedmiu.

Inną popularną procedurą jest implantacja bezpośrednia. Wymaga ona mniej znieczulenia i środków przeciwbólowych. Wykorzystuje się w niej cienkie urządzenie DHI Pen Implanter, które umożliwia chirurgowi wprowadzanie pojedynczych jednostek bez użycia kleszczy. Dzięki tej technologii przeszczepy są mniej podatne na uszkodzenia i uraz reperfuzyjny. Chirurg może wykonać całą procedurę samodzielnie, bez konieczności korzystania z pomocy asystenta. Procedura mikroprzeszczepu polega na pobraniu paska skóry i podzieleniu go na mniejsze jednostki.

Mikro/mini przeszczep mieszków włosowych to kolejny rodzaj techniki przeszczepu włosów. W tej technice jednostka mieszkowa jest pobierana z obszaru dawcy. Przeszczepy są chłodzone solą fizjologiczną o temperaturze 4 stopni Celsjusza. Następnie pacjent zostaje obrócony na brzuch, a na obszar dawczy przykłada się sterylny gazik pokryty solą fizjologiczną. Po pobraniu skóry owłosionej mieszki włosowe są wycinane pod powiększeniem. Nabłonek otaczający korzeń włosa jest ostrożnie usuwany. Następnie pęcherzyki umieszcza się w płytkach Petriego zawierających schłodzoną sól fizjologiczną. Następnie mieszki te są wszczepiane do obszaru biorcy.

Proces przeszczepiania włosów trwa od dwóch do ośmiu godzin. Chirurg umieszcza zatyczki w odstępach co osiem centymetrów, a następnie wypełnia wolne przestrzenie. Proces ten jest niezwykle delikatny, ponieważ przeszczepy są umieszczane w taki sposób, aby zachować ich naturalny kierunek wzrostu. Skóra głowy jest szorowana, a do przykrycia przeszczepów używa się gazy. Pacjent może być także zobowiązany do noszenia bandaża uciskowego przez jeden dzień, choć niektórzy lekarze pozwalają pacjentom na powrót do zdrowia bez bandaża.

Przeszczep włosów z komórek macierzystych

Dla osób, które doświadczyły utraty włosów, rozwiązaniem może być przeszczep włosów z komórek macierzystych. Komórki macierzyste, zwykle pozyskiwane z własnego ciała pacjenta, mogą uruchomić funkcje niezbędne do ponownego wzrostu włosów w wybranym miejscu. Zabieg ten może być również stosowany w celu przywrócenia wzrostu włosów w miejscu, w którym ich brakuje. Korzyści płynące z przeszczepu włosów z komórek macierzystych są liczne i powinny stanowić realne rozwiązanie dla łysiejących mężczyzn i kobiet.

Procedura ta wiąże się z minimalnym bólem i ryzykiem, a jej efekty mogą utrzymywać się przez wiele lat. Chociaż przeszczep włosów z komórek macierzystych nie jest tak powszechny jak operacje odrastania włosów, wyniki są nadal obiecujące. Efekty uboczne są podobne jak w przypadku standardowego przeszczepu włosów, a blizny związane z terapią komórkami macierzystymi są minimalne. Oprócz niewielkiego krwawienia i obrzęku istnieje bardzo małe ryzyko uszkodzenia nerwów i tętnic lub zakażenia w wyniku nakłucia biopsyjnego.

Przeszczep włosów z komórek macierzystych jest kosztowny i wynosi od 1600 do 8000 PS. Należy poszukać kliniki, która oferuje przystępne ceny za swoje usługi. Jeśli cena jest zbyt niska, jest to sygnał ostrzegawczy. Przeszczep włosów z komórek macierzystych może obejmować także zabiegi PRP, dlatego przed podjęciem decyzji należy zapoznać się ze wszystkimi możliwościami. Oprócz przeszczepu włosów metodą FUE, przeszczep włosów z komórek macierzystych może obejmować także inne procedury, w tym odbudowę włosów przy użyciu autologicznych komórek macierzystych.

Ze względu na to, że jest to nowa procedura, może być kosztowna. Średni koszt przeszczepu włosów z komórek macierzystych wynosi około 7 000 PS, choć może się wahać od 4 500 do 10 000 $. Całkowita cena tego zabiegu jest również bardzo zróżnicowana i może się różnić w zależności od kraju. Oczekuje się jednak, że w miarę jak coraz więcej klinik będzie stosować tę technologię, koszty będą maleć. Niezależnie od kosztów, jest to doskonały sposób na odzyskanie włosów, o których zawsze marzyłeś.

Podobne tematy