Wizyta lekarska online – co warto o niej wiedzieć

Wizyta lekarska online została rozpowszechniona podczas pandemii koronawirusa. Konieczność ograniczenia bezpośrednich kontaktów do minimum zmusiła system opieki zdrowotnej do poszukania nowych rozwiązań. Oto najważniejsze informacje o konsultacjach tego typu!

Jak przygotować się do konsultacji lekarskiej online?

Rozmowa z lekarzem to sytuacja, która obarczona jest sporą dawką stresu i emocji. Dotyczy to szczególnie osób starszych, dla których kontakt z osobą prowadzącą leczenie odgrywa niezwykle istotną rolę. Istotny jest również charakter takiego spotkania – konsultacja z lekarzem rodzinnym jest czymś powszechnym, jednak wizyta u specjalisty wymaga często wielomiesięcznego oczekiwania. E lekarz online jest dostępny wybranej platformie komunikacyjnej lub poprzez połączenie telefoniczne. Z tego powodu warto przygotować się odpowiednio wcześniej do wizyty, ponieważ wirtualny czat lub kamera internetowa mogą w momencie stresowym przyczynić się do pojawienia się znacznych problemów technicznych. Pacjent musi widzieć, że ta forma komunikacji pełni taką samą funkcję jak spotkania bezpośrednie. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w kontekście seniorów, którzy mają tendencje do pomijania istotnych informacji podczas konsultacji lekarskich online. W przypadku pierwszej wizyty online zaleca się przygotowanie niezbędnych dokumentów, zapisanie ważnych informacji na kartce oraz zaznajomienie się z obsługą konkretnego sprzętu. Połączenie internetowe dla młodych osób jest całkowicie bezproblemowe, jednak w przypadku seniorów może skutkować dużym stresem. Warto zatem poprosić najbliższą osobę o pomoc w odebraniu połączenia od lekarza lub włączeniu kamery internetowej – to tylko pozornie niewielkie działania, które mogą usprawnić przebieg całej wizyty.

Jak przebiega konsultacja lekarska online?

Pierwszym etapem wizyty lekarskiej online jest potwierdzenie tożsamości pacjenta. Ma to miejsce zarówno w przypadku konsultacji internetowych, jak i zwykłych połączeń telefonicznych. Następnie lekarz prosi pacjenta o przedstawienie obecnego problemu wraz z dokładnymi informacjami na temat zażywanych leków, chorób towarzyszących oraz przebytych operacji. Większość danych tego typu jest dostępna w systemie przychodni, jednak warto zapamiętać wszystkie informacje, aby móc dokładnie odpowiedzieć na pytania lekarza. W dalszej części wizyty lekarz zaproponuje sposób leczenia, przepisze odpowiednią receptę lub umówi pacjenta na powtórną wizytę. Problematyczną kwestią dla wielu pacjentów jest jednak recepta przez internet, która w Polsce funkcjonuje już od wielu lat. Zakup leków w aptece nie musi być poprzedzony odebraniem fizycznej wersji recepty. Numer PESEL oraz indywidualny kod przekazany przez lekarza są wystarczającymi danymi do uzyskania leków. Numer recepty w większości przypadków wysyłany jest za pośrednictwem SMS na numer pacjenta.

Udając się do apteki wystarczy podać farmaceucie dwa wcześniej wymienione kody. Tożsamość pacjenta nie jest wówczas sprawdzana, dlatego zakupu leków może dokonać również inna osoba z rodziny lub sąsiad. E-recepta znacznie usprawniła kontakt z lekarzem – system ten jest zdecydowanie wygodniejszy i bezpieczniejszy niż poprzednio stosowane recepty fizyczne.

Konsultacja lekarska online – zalety i wady

Internetowe wizyty u lekarza to temat budzący sporo kontrowersji. Przeciwnicy tego systemu wskazują na ograniczony kontakt z lekarzem oraz brak możliwość otrzymania fachowej i rzetelnej porady. W rzeczywistości przeniesienie konsultacji lekarskich do sieci internetowej usprawniło proces przyjmowania pacjentów i ograniczyło do minimum czas spędzanych w kolejkach. W niektórych przypadkach medycznych konsultacja online może być oczywiście problematyczna, jednak w większości przypadków forma ta jest uważana za sprawdzoną i wygodną.



Podobne tematy